Nasze projekty

Książkowe must have

Niedawno zaczął się Wielki Post, ale nowości na półkach księgarskich sprawiają, że ciężko wyrzec się przyjemności czytania. A że wieczory jeszcze przez kilka tygodni będą długie i zimne, nie ma lepszego sposobu na ich przetrwanie, jak tylko czas z książką: inteligentną, mądrą, rozrywkową, czytaną z kotem leżącym na kolanach lub z dzieciakami próbującymi wejść na głowę!

Reklama

Książkowe must have

Jeffrey Eugenides to jeden z najbardziej wpływowych amerykańskich pisarzy, mimo że wydał dotychczas tylko trzy powieści. „Przekleństwa niewinności” (1993) uczyniły z Sofii Coppoli doświadczoną reżyserkę, za „Middlesex” (2002) został nagrodzony Pulitzerem, a „Intrygę małżeńską” okrzyknięto w Stanach Książką Roku 2011. Oto klasyczny trójkąt miłosny rodem z powieści Jane Austen. Mitchell wyjeżdża do Indii, aby znaleźć swoją duchową drogę i uciec od nieszczęśliwego uczucia do Madeleine. Ona ucieka od mieszczańskich rodziców, pochłania książki i wikła się z szalony związek z Leonardem. Leo jest rzeczywiście szalony: cierpi na schizofrenię i nie potrafi normalnie funkcjonować bez leków. Każde z nich żyje w wyimaginowanym świecie, o krok od dorosłości. Wciąż na granicy beztroski i depresji podejmują decyzje, które wpłyną na ich dalsze życie. Eugenides pewnym głosem znakomitego pisarza opowiada o miłości, literaturze, duchowości i dojrzewaniu. Nie tylko dla hipsterów!

Książkowe must have

Reklama

Poruszające reportaże Beaty Zajączkowskiej prezentowane na portalu pozwalają nam zbliżyć się do pięknego, fascynującego, ale również wstrząsającego i czasem odpychającego miejsca, jakim są Indie. Wszystkim zainteresowanym tym tematem mogę gorąco polecić książkę Katherine Boo „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju”. Laureatka Pulitzera i National Book Award, zakochana w Hindusie Amerykanka, postanowiła spędzić trzy lata w slumsach. Wybrała Annawadi, dzielnicę zbudowaną na bagnach, wyrosłą między lotniskiem a pięcioma luksusowymi hotelami, oświetloną reklamowymi neonami zapraszającymi do lepszego świata. Boo napisała reportaż, który czyta się jak powieść. Pokazuje trudne życie nastoletnich śmieciarzy, młodych dziewczyn, które nie mają prawa do własnego zdania, ludzi, którzy każdego dnia walczą o jeszcze jeden dzień życia. Zadaje pytanie o ich szanse. O konfrontację tych ciężko pracujących czy uczących się z prawem, władzą czy gospodarczą (nie)sprawiedliwością. Dla ciekawych świata społeczników.

Książkowe must have

Lutowe wieczory to znakomity czas na kubek gorącej poziomkowej herbaty i wizytę u dobrych znajomych. Katarzyna Michalak ma to do siebie, że nie pozwala swoim czytelniczkom zbyt długo tęsknić za ulubionymi bohaterami. Bogusia, Adela, a teraz również Lidka doczekały się już swoich części „Sklepiku z niespodzianką”. Życie przyjaciółek w nadmorskim miasteczku o uroczej nazwie Pogodna codziennie przynosi jakieś… niespodzianki. Wszystko zaczyna się od aresztowania Lidki, a potem jest już totalny rollercoaster rodem z serialu „Barwy szczęścia”. Tym razem przyjaciółki żyją obsesją tytułowej bohaterki na punkcie posiadania dziecka, depresją poporodową Konstancji i wielką miłością Bogusi. Ważne tematy Michalak ubiera w prostą, lekką i sympatyczną formę. Dla kobiet, które przegapiły ulubiony serial.

Reklama

Książkowe must have

Wydawnictwo Zakamarki jest znane z pięknie wydanych i mądrych książeczek dla dzieci. Specjalizuje się w literaturze szwedzkiej, niedawno poszerzyło krąg zainteresowań o pisarzy francuskich. „Moje szczęśliwe życie” to ujmująca historia Duni, która przed snem zamiast liczyć owce, liczy ile razy była szczęśliwa. Dziewczynka ma dopiero siedem lat, ale trochę szczęśliwych chwil się w jej życiu nazbierało. Bardzo prostym, konkretnym językiem Rose Lagercrantz opowiada o emocjach przed pierwszym dniem w szkole, o przyjaźni i rozstaniach. Z wyczuciem pokazuje uczucia i myśli małego dziecka.

Książkowe must have

Reklama

„Moje serce skacze z radości” czyli druga część opowieści o Duni jest nieco trudniejsza, bo opowiada o smutnych doświadczeniach. Frida, najlepsza przyjaciółka bohaterki, musiała się przeprowadzić. Do tego koleżanki ze szkoły są dla Duni niemiłe. Dziewczynka wciąż trzyma miejsce w ławce z nadzieją, że Frida wróci. Wspomina chwile spędzone z przyjaciółką. Mądra książeczka pokazuje dzieciom świat uczuć i emocji.  Tych trudnych, bolesnych, ale też takich, o których zawsze można porozmawiać z rodzicami. Czasem można coś na nie zaradzić, ale często trzeba po prostu przeczekać. Duże litery pozwalają dzieciom na samodzielne czytanie, ale książka jest idealna również do wspólnej lektury dzieci i rodziców przed snem.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę