Nasze projekty

Książkowe must have

Zawsze wiedziałam, że Włosi mają fantazję. Ale kiedy ktoś mi powiedział, że w telewizji „Rai3” rusza literacki odpowiednik „Mam talent” pomyślałam, że to niezły żart. Rzecz w tym, że program „Masterpiece” rzeczywiście wszedł na antenę i ma wyłonić pisarza, który podpisze kontrakt z dużym wydawcą. Książka zwycięzcy ukaże się we Włoszech w nakładzie stu tysięcy egzemplarzy! Włosi mają fantazję! I ze wszystkiego potrafią zrobić dobrą zabawę.

Reklama

Książkowe must have

Czytając „Wszystko w porządku”, najnowszą książkę Szymona Hołowni i Marcina Prokopa zastanawiałam się, który z Panów zgarnąłby główną wygraną w literackim „Mam talent”. Walka byłaby pewnie wyrównana, choć zawodnicy pochodzą z dwóch różnych planet. Hołownia i Prokop tym razem stworzyli książkę, która zawiera w sobie całą wiedzę na temat świata, człowieka, muzyki, religii, podróży i wielu innych rzeczy. Nabywając jeden opasły tom możecie pozbyć się encyklopedii i przestać zaglądać do Wikipedii. Zapomnijcie też o wszelkich poradnikach. Autorzy powiedzą Wam bowiem jakich tematów unikać w rozmowie, by nie stać się towarzyskim trupem, a na to by na imprezach intelektualnie brylować dostarczą całej masy odkrywczych przemyśleń. Książka to też świetny gadżet, zawiera dużo zdjeć i jest bardzo nowocześnie zaprojektowana. Moje ulubione rozdziały to te, w których Prokop leży na kozetce, a Hołownia wspomina nikomu nieznanych zmarłych. Ale każdy znajdzie tu coś interesującego tylko dla siebie. Dla tych, którzy na początku lektury będą mieli problem rozpoznać, czyje są poszczególne części, mała podpowiedź: zwracajcie uwagę na kolory. Legenda znajduje się na okładce.

Książkowe must have

Reklama
Reklama

Kiedy mówię znajomym, że Danuta Stenka wydała książkę, reakcja jest zawsze taka sama: „O, jak fajnie. Lubię ją. To świetna aktorka!”. Sympatia ludzi i prawdziwy talent to dwie wspaniałe rzeczy, które dostała od życia. Ja nie jestem wielką fanką aktorki i wstyd się przyznać, ale sięgnęłam po jej książkę głównie ze względu na okładkę! Zapragnęłam poznać piękną, spełnioną kobietę, która flirtuje z życiem. Stenka, jaką można odnaleźć w wywiadzie rzece to dojrzała kobieta, która cały czas pamięta o dziewczynce z Gowidlina, którą kiedyś była. Mała wieś, wymagający ojciec, brak wiary w siebie, okupiona szalonym stresem kariera to tylko kilka z mocnych fragmentów tej książki. Stenka szczerze opowiada o swoich kompleksach, marzeniach, o depresji oraz naturalnym schodzeniu na drugi tor życia i aktorstwa. Spędzenie kilku godzin z taką „normalną” gwiazdą to prawdziwa przyjemność. Aktorka tak sugestywnie opowiada o swoim dzieciństwie, że otwiera również nasze bajkowe wspomnienia z tego pięknego czasu.

Książkowe must have


Każda nowa książka Andrzeja Stasiuka to dla mnie bezdyskusyjny must have. Dotyczy to również zbioru esejów zebranych pod tytułem „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”. Część tych tekstów jest doskonale znana czytelnikom „Tygodnika powszechnego”, ale wiele ukazało się w prasie zachodniej, w związku z tym ich dostępność była ograniczona. Czytanie Stasiuka zawsze kojarzy mi się z medytacją. Z głębokim wnikaniem w opisywaną przez niego rzeczywistość. Każde zdanie ma sobie tylko właściwe napięcie, dynamikę, piękno. „Następnego dnia jedziemy na wschód. Zaczyna się step. (…) Zawsze chciałem to zobaczyć, wyobrażałem sobie, ale nie podejrzewałem, że jest aż takie. Tak ogromne, tak proste i piękne. Że przypomina coś w rodzaju religii”. Jego zmysł postrzegania, zaskakujące i trafne skojarzenia, kolory, smaki, zapachy sprawiają, że każda podróż ze Stasiukiem oszałamia.

Reklama
Reklama

Książkowe must have


Wyjdź za mąż i poddaj się!” przeczytałam na okładce książki Constanzy Miriano i nieźle się wkurzyłam. „Jak to mam się poddać? Podporządkować? Być kurą domową? No, na pewno!” – pomyślałam, szukając w przepastnej torebce pieniędzy, żeby zapłacić i zabrać ten denerwujący poradnik do domu. Miriano to włoska dziennikarka, a jak wiemy, Włosi mają fantazję! Autorka w prowokacyjny sposób skłania kobiety do tego, aby zastanowiły się nad relacjami w małżeństwie i rodzinie. Jest przy tym bardzo zabawna i daleka od pouczania czy moralizowania. Namawia nas, abyśmy wrzuciły na luz i nie starały się być zawsze perfekcyjne. Pokazuje, jak wielką wagę mają decyzje w stosunku do zmiennych uczuć. Wiadomo, że małżeństwo to bilet w jedną stronę, bez gwarancji ani ubezpieczenia. Mimo to i wbrew coraz powszechniejszym zwyczajom mieszkania ze sobą bez ślubu Miriano pokazuje jak pasjonująca i ekstremalna jest to przygoda. „Wyjdź za mąż” czyli wersję dla kobiet można kupić z wersją dla mężczyzn pod równie radykalnym tytułem „Poślub ją i bądź gotów za nią umrzeć”.

Książkowe must have

Reklama

Felek i TolaSylvi Vanden Heede to książka, którą od jakiegoś czasu czytam przynajmniej raz dziennie. Historie sympatycznego lisa i miłej króliczki, którzy mieszkają razem w przytulnej norce wyjątkowo przypadły do gustu mojemu dwulatkowi. Może dlatego, że Felek jest bez przerwy głodny, a w lesie właśnie zaczynają się chłodne dni. Bohaterowie towarzyszą sobie w codziennych wydarzeniach, opiekują się sobą, kiedy są chorzy, nie brak im także czarnego humoru (Felek lubi żartować, że króliki są jego przysmakiem). Książka jest przeznaczona dla nieco starszych dzieci i ma służyć przede wszystkim nauce czytania, więc wygląda na to, że zakup tej książki był inwestycją długoterminową.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę