Nasze projekty
Fot. Tango7174/Wikipedia

Symbole w wizerunku św. Michała Archanioła. Co oznaczają?

W koronie, z tarczą, mieczem, w stroju wojskowym, z łańcuchami, stojący zwycięsko nad diabłem. Poznaj znaczenie symboli wizerunku św. Michała Archanioła!

Reklama

Fragment książki „Św. Michał Archanioł. Na podstawie przesłań otrzymanych przez Salvatore Valentiego” ks. Marcello Stanzione

Wśród wielu różnorodnych zadań archanioła Michała głównym jest „prowadzenie niepowstrzymanej wojny z szatanem”. Bitwa, którą on i jego aniołowie stoczyli przeciwko Lucyferowi, nie była rozstrzygająca: walka się nie skończyła, w rzeczywistości dopiero się zaczęła. Lucyfer i jego demony podejmują nieustanne wysiłki sprowadzania ludzkich dusz na wieczne zatracenie. Archanioł Michał ciągle walczy, aby zapobiec wiecznej utracie dusz, które zostały stworzone przez Boga i odkupione przez Jego Boskiego Syna Jezusa Chrystusa Jego męką i śmiercią.

Uczeni piszą o sprzeciwie św. Michała wobec Antychrysta. Niektórzy, wraz ze św. Tomaszem z Akwinu, uważają, że to właśnie Książę Aniołów go zabije. Święty Michał jest szczególnie zaangażowany w walkę ze złymi duchami i wrogami naszych dusz. Działa on według scenariusza wojskowego, który rozpoczął się od jego bitwy i zwycięstwa nad Lucyferem. Posiada owo nieustraszone męstwo, o którym mówił Pius XII, kiedy ogłaszał go patronem bezpieczeństwa publicznego we Włoszech. Jest księciem niebiańskich armii, działa dzięki mocy Boga. Stąd jest malowany w koronie, z tarczą, mieczem, w stroju wojskowym, z łańcuchami, stojący zwycięsko nad diabłem – to wszystko symbolizuje jego moc i triumf nad złymi duchami.

Reklama

Fot. Tango7174/Wikipedia

Oto symbolika związana z postacią św. Michała Archanioła na górze Gargano:

korona – symbol suwerenności św. Michała, chwały jego zasług, nagrody za jego zwycięstwa;

Reklama

miecz – symbol jego dowództwa, gdyż rozkazuje wszystkim chórom anielskim; opieki, ponieważ broni Kościoła Wojującego; sprawiedliwości, ponieważ sądzi dusze w chwili śmierci;

tarcza – symbol miłości, za pomocą której walczy dla Boga i po stronie Boga;

łańcuchy – symbol św. Michała jako kata wyznaczonego przez Boga, który wiąże Lucyfera i jego zwolenników;

Reklama

skrzydła – symbol jego gotowości i sprawności wobec poleceń Bożych;

odkryte stopy i sandały – symbolizują prostotę i czystość jego anielskiej natury;

młodość – symbol jego anielskiej natury, która nigdy się nie starzeje i zawsze pozostaje taka sama; chrześcijańskiego serca, które powinno być zawsze młode i nigdy nie chwiać się w służbie Bogu; wytrwania w sprawiedliwości;

wojskowa tunika – symbol drogocenności jego szaty, ozdobionej wszelkiego rodzaju drogocennymi klejnotami;

biały kolor figury – symbol jego dziewictwa, niewinności, który odsłania opanowanie, czystość i prostotę jego natury;

demon – symbolizuje walkę Michała przeciwko Lucyferowi o chwałę Boga, jest jak trofeum jego zwycięstwa;

lewa stopa na diable, a prawa uniesiona wysoko – symbolizują jego zwycięstwo nad Lucyferem i triumf nad piekielnym smokiem; św. Michał zajmuje wobec diabła pozycję podobną do zwycięskich gladiatorów rzymskich nad ich ofiarami;

skromny i pogodny wyraz twarzy, długie włosy z przedziałkiem pośrodku, nieruchome spojrzenie, eleganckie dłonie – symbolizują jego piękno, dostojeństwo, wyższość jako głowy wszystkich serafinów.

Święty Michał jest również przedstawiany z wagą w ręku; to symbol ważenia dusz oraz ich dobrych i złych uczynków. Wielki uczony jezuita Korneliusz Lapide w swoim komentarzu do Pisma Świętego, w tomie XII, pisze: „Święty Michał stoi z wagą, jakby ważył dusze, dobre i złe uczynki każdego”.


Ks. Marcello Stanzione – włoski ksiądz, wybitny angelolog, autor licznych publikacji z zakresu nauki o aniołach, m.in.: „Najpiękniejsze modlitwy do aniołów” czy „Ksiądz Dolindo i niebiańskie duchy„. Bacznie obserwuje świat i próbuje odczytywać konkretne znaki czasów. Pokazuje on, że św. Michał Archanioł jest aniołem czasów ostatecznych, który uchroni Kościół i rodziny przed nadchodzącym potężnym atakiem szatana. Autor przede wszystkim zajmuje się współczesnymi przesłaniami św. Michała, które otrzymał Salvatore Valenti, ale przywołuje też licznych świętych i mistyków, którym w przeszłości objawiał się Michał Archanioł. Rozeznaje orędzia pozostawione ludziom przez Księcia Wojska Niebieskiego i udowadnia, że Bóg dał nam w tych trudnych czasach wielkiego obrońcę przed złem i uciskiem.


Św. Michał Archanioł.
Na podstawie przesłań otrzymanych przez Salvatore Valentiego

ks. Marcello Stanzione

Czy św. Michał jest Aniołem Stróżem papieża i przewodnikiem zmarłych dusz? Dlaczego nazywa się go „aniołem cudownej wody”? I jakie przesłanie zostawił nam w XXI wieku?
ŚWIĘTY MICHAŁ ARCHANIOŁ jest nazywany pogromcą demonów. To właśnie do niego papież Leon XIII zwraca się w specjalnie ułożonej modlitwie z prośbą o ochronę świata przed zakusami szatana. Dlatego dziś, kiedy ludzkość odwraca się całkowicie od Boga, powinniśmy wzywać opieki tego świętego archanioła.
KUP KSIĄŻKĘ>>>

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę