Nasze projekty

Spotkanie autorskie Agaty Puścikowskiej o „Wojennych Siostrach” już jutro

Historie kobiet, które nie użalały się nad sobą, nie chowały się w klasztorach, ale brały sprawy w swoje ręce. Już za chwilę na rynek księgarski wchodzi najnowsza książka Agaty Puścikowskiej, dziennikarki "Gościa Niedzielnego" pt. "Wojenne siostry" a we wtorek 22 października w Warszawie odbędzie się z nią Spotkanie Autorskie.

Reklama

Kim były siostry, które niejednokrotnie ratowały ludzkie życie, nie oszczędzając własnego? Jakim cudem dokonywały czynów niewiarygodnych? I jak takie bohaterstwo było możliwe? Autorka stara się w swojej książce odpowiedzieć na te pytania. Pokazuje polskie zakonnice, które w czasie II wojny światowej działały w konspiracji, ukrywały partyzantów i ratowały Żydów. Prowadziły tajne komplety, opatrywały rannych i zdobywały żywność. Uczestniczyły w odbijaniu ofiar z rąk Niemców i Sowietów, a po wojnie… działały w podziemiu antykomunistycznym. 

Opowiada historie kilku z nich, znanych z imienia i nazwiska: o Siostrze Józefie, która opiekowała się kardynałem Stefanem Wyszyńskim i nikomu nie przyszłoby do głowy, że wrażliwa i subtelna Józefka – to w czasie wojny odważna, nieustępliwa komendantka powiatu sandomierskiego, pseudonim „Erna”, i szef wywiadu, pseudonim „Tamara”; o Siostrze Matyldzie Getter, która wraz z innymi siostrami w okupowanej Warszawie, tuż pod nosem esesmanów uratowała siedemset osób pochodzenia żydowskiego; o siostrze Janinie Chmielińskie, ps. Chmiel, która miała jedynie kilkanaście lat, gdy poszła do powstania warszawskiego. Nie wyobrażała sobie postąpić inaczej. Bohaterką opowieści jest także s. Adelgund, która uciekając przed pijanymi żołnierzami sowieckimi usłyszała dobiegające z piwnicy krzyki przerażonych dziewcząt. Wróciła i stanęła w ich obronie. Dziewczętom udało się uciec. Następnego dnia znaleziono ją zgwałconą i bestialsko zamordowaną.

To historie ukrywane przez lata, albo takie, o których wolano milczeć. Historie, które obalają stereotypy i pokazują całą prawdę o siostrach zakonnych. Historie kobiet, które nie użalały się nad sobą, nie chowały się w klasztorach, ale brały sprawy w swoje ręce – mówi Agata Puścikowska, która zebrała je i przedstawiła w książce.

Reklama

Będzie można spotkać się z nią na żywo i porozmawiać lub zadać pytania. We wtorek 22 października w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie z Autorką, które poprowadzi Piotr Legutko. Start: godz. 18.00

Reklama

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę