Nasze projekty

„Mateczki”. Komiks o niezwykłych klaryskach z Przasnysza

Był kwiecień 1941 r., gdy pod klasztor klarysek w Przasnyszu zajechali esesmani, aresztowali wszystkie siostry i wywieźli do obozu koncentracyjnego w Działdowie. Jedna z nich w tym obozie zmarła i dziś jest Błogosławioną. Niezwykła historia tych 36 sióstr właśnie ukazuje się w formie komiksu.

Reklama

Komiks powstał w związku z kilkoma nakładającymi się na siebie w minionym roku rocznicami: rocznicy beatyfikacji s. Marii Teresy z Przasnysza, rocznicy II wojny światowej oraz 100-lecia powstania pierwszego na świecie komiksu. Atrakcyjna forma ma jednak nie tylko zachęcić do poznania tej historii ludzi młodych. – Komiksem już od wielu lat posługują się także poważne instytucje historyczne, jak IPN aby opowiadać o sprawach przeznaczonych raczej dla dorosłych odbiorców – mówi Monika Miłoszewska z Muzeum Historycznego w Przasnyszu, które było inicjatorem powstania komiksu zatytułowanego „Mateczki”.

 

Historia przasnyskich mniszek jest niezwykła. Aresztowane i wywiezione w kwietniu 1941 r. do obozu w Działdowie trafiły do jednej celi, wyściełanej jedynie zbutwiałą słomą, zarobaczonej i brudnej. Mimo tak trudnych warunków mniszki nie ustawały w nieustannej modlitwie: odmawiały brewiarz, Różaniec, modliły się za innych więźniów – zwłaszcza torturowanych, których krzyki nieustannie było słychać. 

Reklama

Jednym z nich był wówczas abp Antoni Julian Nowowiejski, którego ostatecznie rozstrzelano w maju 1941 r. 

Okrutne warunki odnowiły chorobę jednej z sióstr, bł. Marii Teresy od Dzieciątka Jezus, w świecie znanej jako Mieczysława Kowalska. Przez kilka miesięcy, bez żadnej pomocy lekarskiej, męczyła się z gruźlicą. Wszystkie cierpienia znosiła w milczeniu, ofiarując je Jezusowi w intencji uwolnienia sióstr. Zmarła w lipcu, w straszliwych męczarniach po kilku miesiącach uwięzienia.

Reklama

Dwa tygodnie później, z niewyjaśnionych powodów, jej pozostałe przy życiu siostry zostały uwolnione. Po kilku latach wojennej tułaczki powróciły w 1945 r. do swojego klasztoru w Przasnyszu. Żadna z nich już dziś nie żyje, ale żyje na tych ziemiach pamięć o Błogosławionej Marii Teresie, wyniesionej do chwały ołtarzy w 1999 r. w grupie 108 Męczenników II wojny światowej. 

Komiks, który z inicjatywy Muzeum Historycznego w Przasnyszu właśnie powstał, ukazuje się w nakładzie 2 tys. egzemplarzy i będzie rozprowadzany całkowicie bezpłatnie. Autorem scenariusza jest Wojciech Łowicki, zaś autorem rysunków Jacek Przybylski. Bezpłatna dystrybucja jest możliwa dzięki sfinansowaniu wydawnictwa przez Fundację PZU, Fundację Lotto im. Haliny Konopackiej oraz Urząd Miasta Przasnysz. – Zależy nam na tym, by ta historia dotarła do jak największej grupy ludzi, stąd bezpłatna dystrybucja – mówi Monika Miłoszewska z Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

Każdy, kto chciałby otrzymać komiks, może zwrócić się z takim zamówieniem drogą mailową do Muzeum w Przasnyszu. Po opłaceniu kosztu przesyłki Muzeum wyśle egzemplarz zainteresowanym. W razie dużego zainteresowania niewykluczony jest dodruk.

Reklama

Komiks „Mateczki” o przasnyskich klaryskach ma zapoczątkować całą serię podobnych wydawnictw. Następny w przygotowaniu będzie komiks poświęcony tutejszym ojcom pasjonistom.

ad/Stacja7

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę