Nasze projekty

Kobiety heroiczne i głębokiej wiary

Polskie mistyczki i wojenne siostry. Ich historie to przykład niezłomności i głębokiej wiary pomimo piętrzących się trudności.

Reklama

Mistyczki” to autorska opowieść o czterech kobietach – Polkach, które prowadziły bardzo intensywne życie duchowe i wszystkie miały wizje Pana Jezusa lub/i Matki Bożej. Każdą z postaci autorka książki, Ewa Czaczkowska wybrała nieprzypadkowo, choć przyznaje, że jej wybór jest subiektywny. Alicję Lenczewską – ponieważ zachwycił ją jej wydany niedawno dziennik duchowy, pisany piękną polszczyzną. Wandę Malczewską – ponieważ zaciekawiło ją, że jeden z jej ulubionych malarzy miał tak niezwykłą ciotkę; Wandę Boniszewską – ponieważ to jedyna polska stygmatyczka o niezwykłym i trudnym życiorysie; Mateczkę Kozłowską – ponieważ zestawiana jest ze św. Faustyną i często pytano ją o tę postać. 

– Żadna z tych postaci nie miała łatwej drogi, choć zdecydowanie ciężej miały te, które funkcjonowały w jakichś strukturach kościelnych takich jak zakon i te, których misją było przeprowadzenie w Kościele jakiejś zmiany – mówiła Ewa Czaczkowska podczas spotkania autorskiego.

? Przeczytaj relację ze spotkania z Ewą Czaczkowską

Reklama

Kim były siostry, które niejednokrotnie ratowały ludzkie życie, nie oszczędzając własnego? Agata Puścikowska stara się w swojej książce odpowiedzieć na to pytanie. “Wojenne siostry” to opowieść pokazująca polskie zakonnice, które w czasie II wojny światowej działały w konspiracji, ukrywały partyzantów i ratowały Żydów. Prowadziły tajne komplety, opatrywały rannych i zdobywały żywność. Uczestniczyły w odbijaniu ofiar z rąk Niemców i Sowietów, a po wojnie… działały w podziemiu antykomunistycznym. 

To historie ukrywane przez lata, albo takie, o których wolano milczeć. Historie, które obalają stereotypy i pokazują całą prawdę o siostrach zakonnych. Historie kobiet, które nie użalały się nad sobą, nie chowały się w klasztorach, ale brały sprawy w swoje ręce – mówi Agata Puścikowska, która zebrała je i przedstawiła w książce.

Bohaterki Agaty Puścikowskiej w dobrych zawodach wystartowały, wiary ustrzegły, mimo prześladowań. Były i takie, które śluby złożyły właśnie po traumatycznych przeżyciach, na przekór panującym wokół trendom. „Wojenne siostry” to naprawdę budująca lektura. – pisze w recenzji książki Piotr Legutko.

Reklama

? Przeczytaj recenzję książki „Wojenne siostry” Piotra Legutki

Książki “Mistyczki” Ewy Czaczkowskiej oraz “Wojenne siostry” Agaty Puścikowskiej ukazały się nakładem Wydawnictwa Znak.

 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę