Nasze projekty

Kobiety heroiczne i głębokiej wiary

Polskie mistyczki i wojenne siostry. Ich historie to przykład niezłomności i głębokiej wiary pomimo piętrzących się trudności.

Reklama

Mistyczki” to autorska opowieść o czterech kobietach – Polkach, które prowadziły bardzo intensywne życie duchowe i wszystkie miały wizje Pana Jezusa lub/i Matki Bożej. Każdą z postaci autorka książki, Ewa Czaczkowska wybrała nieprzypadkowo, choć przyznaje, że jej wybór jest subiektywny. Alicję Lenczewską – ponieważ zachwycił ją jej wydany niedawno dziennik duchowy, pisany piękną polszczyzną. Wandę Malczewską – ponieważ zaciekawiło ją, że jeden z jej ulubionych malarzy miał tak niezwykłą ciotkę; Wandę Boniszewską – ponieważ to jedyna polska stygmatyczka o niezwykłym i trudnym życiorysie; Mateczkę Kozłowską – ponieważ zestawiana jest ze św. Faustyną i często pytano ją o tę postać. 

– Żadna z tych postaci nie miała łatwej drogi, choć zdecydowanie ciężej miały te, które funkcjonowały w jakichś strukturach kościelnych takich jak zakon i te, których misją było przeprowadzenie w Kościele jakiejś zmiany – mówiła Ewa Czaczkowska podczas spotkania autorskiego.

🔷 Przeczytaj relację ze spotkania z Ewą Czaczkowską

Reklama
Reklama

Kim były siostry, które niejednokrotnie ratowały ludzkie życie, nie oszczędzając własnego? Agata Puścikowska stara się w swojej książce odpowiedzieć na to pytanie. “Wojenne siostry” to opowieść pokazująca polskie zakonnice, które w czasie II wojny światowej działały w konspiracji, ukrywały partyzantów i ratowały Żydów. Prowadziły tajne komplety, opatrywały rannych i zdobywały żywność. Uczestniczyły w odbijaniu ofiar z rąk Niemców i Sowietów, a po wojnie… działały w podziemiu antykomunistycznym. 

To historie ukrywane przez lata, albo takie, o których wolano milczeć. Historie, które obalają stereotypy i pokazują całą prawdę o siostrach zakonnych. Historie kobiet, które nie użalały się nad sobą, nie chowały się w klasztorach, ale brały sprawy w swoje ręce – mówi Agata Puścikowska, która zebrała je i przedstawiła w książce.

Bohaterki Agaty Puścikowskiej w dobrych zawodach wystartowały, wiary ustrzegły, mimo prześladowań. Były i takie, które śluby złożyły właśnie po traumatycznych przeżyciach, na przekór panującym wokół trendom. „Wojenne siostry” to naprawdę budująca lektura. – pisze w recenzji książki Piotr Legutko.

Reklama
Reklama

🔷 Przeczytaj recenzję książki „Wojenne siostry” Piotra Legutki

Książki “Mistyczki” Ewy Czaczkowskiej oraz “Wojenne siostry” Agaty Puścikowskiej ukazały się nakładem Wydawnictwa Znak.

 

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite