Nasze projekty
Reklama
fot. Stacja7/HBO, youtube.com (print screen)

Co się dzieje, gdy papież nie może rządzić? Serialowa fabuła w zderzeniu z książką „Konklawe”

Co by się stało, gdyby głowa Kościoła, na przykład, nagle zapadła w śpiączkę? Serial „Młody papież” potraktował ten temat jako dramatyczny zabieg fabularny. Ks. Przemysław Śliwiński w książce „Konklawe” podejmuje go znacznie poważniej i prowadzi czytelnika do wniosku, który może zaskoczyć.

W zakończeniu „Młodego papieża”, Pius XIII zapada w śpiączkę a jego długotrwała nieobecność prowokuje Kościół do podjęcia radykalnych decyzji. W kontynuacji serialu – „Nowym papieżu” – widzimy już kolejnego Ojca Świętego. Okazuje się, że w czasie 12-miesięcznej śpiączki postaci odgrywanej przez Jude’a Lawa, odbyły się dwa serialowe konklawe. To oczywiście fikcja wykreowana na potrzeby serialu, która jednak celnie punktuje prawdziwy problem. Co by było, gdyby coś takiego wydarzyło się naprawdę?

Właśnie takim przypadkom przygląda się ks. Przemysław Śliwiński w książce „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich”. Z pozoru hipotetyczne pytanie – co się dzieje, gdy papież nagle przestaje być zdolny do pełnienia urzędu – autor traktuje z powagą, pokazując, że Kościół nie ma dziś żadnych procedur na taką okoliczność. Prowadzi czytelnika przez świat prawa kanonicznego, historii papiestwa i współczesnych wyzwań, tworząc opowieść, która zaskakuje aktualnością.

CZYTAJ TEŻ >>> Odkryj tajemnice jednego z najbardziej fascynujących wydarzeń w kościele. Książka „Konklawe” już w sprzedaży!

Reklama

Brak wyjścia awaryjnego

Obowiązujące dziś przepisy Kościoła nie przewidują żadnego mechanizmu stwierdzenia, że papież utracił zdolność do sprawowania urzędu. Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, pontyfikat kończy się wyłącznie w dwóch przypadkach: śmierci lub rezygnacji. I to rezygnacji dobrowolnej, świadomej, wyrażonej osobiście – bez przymusu i nacisku z zewnątrz. Oznacza to, że nawet jeśli papież zapadnie w śpiączkę i będzie w niej trwał latami, formalnie pozostaje na urzędzie. Nie można ogłosić wakatu Stolicy Apostolskiej. Nie można zwołać konklawe. I nie można przekazać jego władzy nikomu – choćby sytuacja wymagała natychmiastowego działania. To stan zawieszenia, którego nie przewiduje żadna znana procedura kościelna.

Również Kolegium Kardynalskie – choć często postrzegane jako najbliższa jednostka doradcza papieża – nie ma prawa podjąć żadnych decyzji w jego imieniu. Nie istnieje też żaden organ, który mógłby obiektywnie i legalnie orzec: papież nie jest już w stanie pełnić funkcji. W praktyce oznacza to, że choć Kościół może działać w sytuacjach kryzysowych z wielką siłą i elastycznością, tutaj pozostaje bezradny. Nawet najważniejsze decyzje – o nowych kardynałach, biskupach, reformach – wymagają podpisu i decyzji papieża. A jeśli on milczy – cały system zamiera.

ZOBACZ >>> Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej w czasie konklawe? Tłumaczy ks. Przemysław Śliwiński

Reklama

Kościół w zawieszeniu

Ksiądz Śliwiński trafnie pokazuje, że mamy dziś do czynienia z realną luką prawną, która może stać się problemem nie tylko teoretycznym, ale bardzo praktycznym. Świat się zmienia, technologia pozwala przedłużać życie w stanie nieświadomości, a społeczeństwa oczekują szybkich decyzji i odpowiedzialności instytucji. Kościół natomiast opiera się na modelu jedynowładztwa, w którym papież decyduje o wszystkim – od polityki Watykanu po nominacje duchownych na całym świecie. Brak możliwości reagowania w sytuacji jego niezdolności do działania nie tylko unieruchamia cały system, ale stawia pytania o odpowiedzialność za przyszłość wspólnoty. Kto przejmie ster, gdy nie będzie jasne, czy można go w ogóle oddać?

I choć „Konklawe” to książka o kulisach wyboru papieża – o rytuale, tajemnicy i historii – to jednocześnie bardzo współczesna opowieść o tym, czego w tych rytuałach brakuje. Autor nie szuka taniej sensacji. Zamiast tego stawia pytania, których nikt dotąd głośno nie postawił – a które mogą stać się dramatycznie aktualne. To książka dla tych, którzy nie szukają tylko odpowiedzi, ale potrafią dostrzec znaczenie pytań, które wciąż nie zostały zadane.

Kup książkę tutaj >>>

Konklawe

Reklama
Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja