
Odkryj tajemnice jednego z najbardziej fascynujących wydarzeń w kościele. Książka „Konklawe” już w sprzedaży!
W rocznicę ostatniego konklawe, na polskim rynku wydawniczym debiutuje książka ks. Przemysława Śliwińskiego „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich”, która odkrywa kulisy jednego z najbardziej fascynujących wydarzeń w Kościele katolickim i świecie globalnej polityki.
Habemus papam!
13 marca 2013 roku, w piątym głosowaniu został wybrany nowy biskup Rzymu i zarazem nowa głowa Kościoła – Franciszek. Wybór 266. papieża zasygnalizował tradycyjny biały dym, który o godz. 19:06 czasu rzymskiego ukazał się tłumom zebranym na Placu Świętego Piotra w Rzymie i milionom widzów, śledzących za pośrednictwem mediów transmisję z tych wydarzeń.
Do rąk polskiego czytelnika trafia publikacja niezwykle przemyślana i dopięta w najdrobniejszych szczegółach. Autor – rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, dziennikarz m.in. Catolico i Stacji7, wykładowca akademicki, zagadnieniem wyborów papieskich pasjonuje się od lat. Analiza recepcji sześciu ostatnich konklawe (1958–2013) w prasie amerykańskiej, włoskiej i polskiej była tematem doktoratu, który uzyskał na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie.
Czytaj także >>> Konklawe 2013. Jak to się stało, że papieżem został Bergoglio?
Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej?
Ks. Przemysław Śliwiński analizuje historię, rytuały, napięcia i mechanizmy wyborów papieskich, pokazując, co wyróżnia konklawe spośród innych elekcji. Przybliża również proces wyboru kardynałów – tych, którzy są elektorami papieży oraz sposób, w jaki kolejni papieże kształtowali skład kolegium kardynalskiego.
Książka ks. Śliwińskiego odsłania przebieg konklawe – od sede vacante przez extra omnes, tajne głosowania, aż po historyczne Habemus papam.
Czytaj także >>> “KONKLAWE. Tajemnice wyborów papieskich”. 19 marca premierowa prezentacja książki
Przeczytaj również
Konklawe 2013
Elektorzy zebrani w Kaplicy Sykstyńskiej 12 i 13 marca 2013 roku musieli być lojalni jedynie wobec Boga i samych siebie. Nie byli i nie mogli być związani niczyją wolą, nie ciążył na nich żaden obowiązek głosowania na konkretnego kandydata poza obowiązkiem sumienia: rozeznania i dokonania wyboru. Ponadto nikt nigdy się nie dowie, na kogo oddali swój głos. Ich zadaniem było w pełni odpowiedzialnie dokonać wyboru nowego papieża przed sądem Bożym, którego wizualizacja pędzla Michała Anioła towarzyszyła im w czasie całego konklawe. – czytamy we Wstępie do “Konklawe”.
Konklawe w 2013 roku wyróżniało się. Zarówno elekcja nowego papieża, jak i całe sede vacante zwykle związane są ze śmiercią papieża. Sama śmierć biskupa Rzymu stała się pewnego rodzaju rytuałem. W pogrzeb i dziewięć dni żałoby wpisuje się kolejny etap wakatu, czyli konklawe. Smutek po odejściu papieża powoli zmienia się w ciekawość, kim będzie następca, oraz w oczekiwanie na biały dym, na wynik konklawe, na Habemus papam i pierwsze pojawienie się w logii św. Piotra. Wydarzenia z lutego i marca 2013 roku to jednak wyjątek potwierdzający regułę. Mimo dyskusji, czy rezygnacja papieża Benedykta XVI pociągnie kolejne, w zbiorowej wyobraźni jeszcze nie został przełamany swego rodzaju mit „śmierci króla”, po której żałobę zakończy dopiero wybór następcy.
Książka ks. Przemysława Śliwińskiego “Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich” jest już dostępna w sprzedaży – m.in. w księgarni Dobroci.pl.
Patronat nad publikacją objęli: STACJA7, Katolicka Agencja Informacyjna, Teologia Polityczna, Gość Niedzielny, Pressje, Rzeczpospolita, rp.pl, Tygodnik Niedziela i Magazyn Niedziela.
Kup książkę „Konklawe” na Dobroci.pl! >>>
