Ojczyzna według ks. Jerzego Popiełuszki
13 grudnia 1981 r. wbrew zarządzeniom stanu wojennego o zakazie zgromadzeń publicznych, naprzeciwko zła wyszedł w procesji z Jasnogórskim obrazem skromny ksiądz Jerzy Popiełuszko...
Obecność jasnogórskiego wizerunku w parafii św. Stanisława Kostki prowokowała dziwne wydarzenia. Poprzednim razem, w czasie milenium ogłoszonego przez Prymasa Wyszyńskiego, obraz prowadzony do tego kościoła aresztowano.
13 grudnia 1981 r. wypadał w niedzielę. Tego dnia kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej miała zostać w uroczystej procesji przeprowadzona z kościoła św. Stanisława Kostki do sąsiedniej parafii. To był jednak pierwszy dzień stanu wojennego i obowiązywał zakaz zgromadzeń publicznych. Już rano dwóch agentów SB zgłosiło się na plebanię kościoła św. Stanisława Kostki po księdza Jerzego Popiełuszkę. Nie wpuścił ich sędziwy proboszcz parafii, ks. Teofil Bogucki.
Proboszcz był patriotą, dawnym kapelanem Armii Krajowej, pamiętał o wszystkich ważnych rocznicach, prawą, zewnętrzną ścianę kościoła zamienił w mur pamięci o ofiarach narodowych tragedii, zsyłek, egzekucji. Żeby nie zapomnieć. Pamiętał i o tym, że kiedy przed wojną Ojczyzna była w niebezpieczeństwie, odprawiano w jej intencji msze św. Powrócił do tej tradycji w 1981 r.
Czytaj także >>> Spowiedź w trybie samolotowym. Czy smartfon podsłuchuje nasze grzechy?
Procesja z Jasnogórskim obrazem 13 grudnia 1981
To nie był przypadek, że dwa lata przed wojną, podczas konsekracji kościoła św. Stanisława Kostki, w ciężkim, kamiennym ołtarzu umieszczono relikwie patronów Polski, męczenników: świętego Andrzeja Boboli i świętego Biskupa Stanisława. Kiedy do parafii przyszedł młody, słabego zdrowia ksiądz Popiełuszko, proboszcz zapisał w swoim pamiętniku: Zgłosił się do parafii prosty, nieśmiały, jakby zalękniony, pytałem się w duchu, co za pociechę mieć z niego będę. Dośpiewu się nie rwał, kazań unikał. Coś z niego jednak promieniowało…
Przeczytaj również
13 grudnia 1981 r. wbrew zarządzeniom stanu wojennego o zakazie zgromadzeń publicznych, naprzeciwko zła wyszedł w procesji z Jasnogórskim obrazem skromny ksiądz Jerzy Popiełuszko. Największa ofiara w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki dopiero miała zostać złożona.
Kup książkę pt. 37 scen z życia ks. Jerzego Popiełuszki tutaj >>>
Modlitwa:
Boże Wszechmogący, błogosław Polskę! Błogosław nasz Naród. Pomóż mi być jego świadomym synem, jak ks. Jerzy, gotowym do działania i do poświęcenia, jeśli będzie taka potrzeba… Amen.
Wybrane sceny z życia ks. Jerzego Popiełuszki możesz poznać na naszym YouTube. Przeczytał je, pełen wzruszenia wybitny aktor Adam Woronowicz.