Nasze projekty
Reklama

Tymczasem 40 lat temu: 6 czerwca 1979 r.

Jasnogórska Matko Kościoła! Raz jeszcze oddaję Ci siebie w "macierzyńską niewolę miłości" wedle słów mego zawołania: Totus Tuus! - te słowa Jan Paweł II wypowiedział dokładnie 40 lat temu, żegnając się z Jasną Górą w piątym dniu swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Tuż przed wyjazdem do Krakowa.

Piąty dzień pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II obfituje w ważne spotkania, słowa i wydarzenia. To ostatni jego dzień na Jasnej Górze i pierwszy, kiedy może wreszcie ujrzeć porzucony przez siebie kilka miesięcy wcześniej Kraków.

Najpierw o 8 rano znów odprawił Mszę św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Od razu po śniadaniu zaczyna się seria spotkań z różnymi środowiskami: klerykami i studentami uczelni katolickich, chorymi i ich opiekunami, profesorami i studentami KUL.

Studenci KUL idą na spotkanie z papieżem (FOT. IPN)

Reklama

Część spotkań odbywa się w częstochowskiej katedrze. Tam właśnie przemawia do przybyłych na spotkanie z nim licznych kapłanów. Mówi do nich słowa, które także dziś brzmią niezwykle aktualnie:

Kościół najłatwiej jest (darujcie to słowo) pokonać również przez kapłanów. Jeżeli zabraknie tego stylu, tej służby, tego świadectwa – najłatwiej jest pokonać Kościół przez kapłanów. W Polsce to nie zachodzi. Ale też trzeba stale czuwać, żeby to przypadkowo w jakiejś mierze, na jakiejś drodze nie nastąpiło. Nie rozwinęło się coś w niewłaściwym kierunku. Musicie bardzo czuwać, musicie wszyscy mieć tego ducha rozeznania.

Po spotkaniach w katedrze papież wraca do jasnogórskiego klasztoru, gdzie odprawia długą i pamiętną Mszę św. dla pielgrzymów z Zagłębia i Górnego i Dolnego Śląska oraz ziemi lubuskiej. Mówi dużo o pracy robotników, ale jego słowa można i dziś odnieść do sytuacji pracowników w różnych branżach:

Reklama

Drodzy bracia i siostry! Ludzie wielkiej, ciężkiej, gigantycznej pracy ze Śląska, z Zagłębia, a także z całej Polski! Nie dajcie się uwieść pokusie, że człowiek może odnaleźć siebie, wyrazić siebie, odrzucając Boga, wykreślając modlitwę ze swego życia, pozostając przy samej tylko pracy w złudnej nadziei, że same jej wytwory bez reszty nasycą wszystkie potrzeby ludzkiego serca. Nie samym bowiem chlebem żyje człowiek! (por. Mt 4,4). (…) Słowa te wypowiedział Ten, który zna ludzkie serce i dał dość dowodów troski o materialne potrzeby.

Wtedy również spontanicznie ofiarowuje swoją stułę sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.

Reklama

Bezpośrednio po Mszy, trwającej aż 4 godziny, papież żegna się z Jasną Górą, wypowiadając pamiętane do dziś słowa:

Jasnogórska Matko Kościoła! Raz jeszcze oddaję Ci siebie w „macierzyńską niewolę miłości” wedle słów mego zawołania: Totus Tuus! Oddaję Ci cały Kościół – wszędzie, aż do najdalszych krańców ziemi! Oddaję Ci ludzkość i wszystkich ludzi – moich braci. Wszystkie ludy i narody. Oddaję Ci Europę i wszystkie kontynenty. Oddaję Ci Rzym i Polskę, zjednoczone poprzez Twego sługę nowym węzłem miłości.

Na koniec też żartuje porównując nieprzebrane tumy wiernych na Jasnej Górze do kolejnego jej oblężenia.

PRZECZYTAJ: Tymczasem 40 lat temu: 5 czerwca 1979 r.

Prosto z klasztoru jedzie na lądowisko helikoptera, skąd leci do umiłowanego Krakowa, którego zaledwie rok wcześniej był biskupem.

Lądowanie na krakowskich Błoniach (FOT. IPN)

Ląduje na Błoniach, przy dźwięku dzwonu Zygmunta, obwieszczającego historyczne wydarzenia. Najpierw jedzie na Wawel, modlić się w katedrze. Potem udaje się do swego wieloletniego domu – pałacu arcybiskupów na Franciszkańskiej.

PRZECZYTAJ: Nowenna do Ducha Świętego. Dzień 7.

Tam wieczorem rozgrywa się pierwszy dialog z młodzieżą zgromadzoną pod papieskim oknem.


Cykl „Tymczasem 40 lat temu…” powstał z okazji 40. rocznicy pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski. Przypomina co dokładnie działo się w kolejne dni papieskiej wizyty. Ciekawostkami historycznymi podzielił się dr Paweł Skibiński – historyk, wykładowca akademicki, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę