Fot. Lichen.pl

Wojna, kule i przejmująca cisza. Niezwykła historia krzyża z Lichenia Starego

W Licheniu Starym znajduje się kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej. To właśnie tam, w Kaplicy Krzyża Świętego znajduje się podziurawiony od kul pistoletu krzyż, którego zaskakująca historia sięga II wojny światowej.

Reklama

Pierwotnie krzyż znajdował się w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Licheniu Starym i był usytuowany nad wejściem do kaplicy cmentarnej. To właśnie w tym kościele podczas II wojny światowej hitlerowcy zorganizowali szkołę dla chłopców z obozu Hitlerjugend. 

„Gdyby Bóg istniał, powinien natychmiast mnie ukarać”

Jedną z wychowawczyń chłopców była Berta Bauer. Postanowiła ona udowodnić wychowankom, że Bóg nie istnieje. W tym celu zgromadziła chłopców przed kaplicą cmentarną. Wymierzyła z pistoletu i strzeliła do krucyfiksu, który znajdował się nad wejściem do kaplicy. Miała wtedy powiedzieć: „Gdyby Bóg istniał, powinien natychmiast mnie ukarać”. Jak podają źródła, kilka godzin później, Berta Bauer wyruszyła na stację kolejową do Konina. W trakcie podróży przelatujący samolot ostrzelał jej wóz. Zginęła na miejscu. 

Kaplica i przejmująca cisza

Aby wynagrodzić za świętokradztwo dokonane przez Bertę Bauer w Licheniu Starym wybudowano Golgotę, mająca labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i płaskorzeźb. Nad całością góruje krzyż oraz postacie Matki Bożej i św. Jana. 

Reklama
Reklama

Obecnie krzyż znajduje się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kaplicy Krzyża Świętego w Licheniu Starym. Pomimo licznie odwiedzających to miejsce pielgrzymów, panuje tam niespotykana, przejmująca cisza. Poruszeni pielgrzymi modlą się przy niezwykle przejmującym, metalowym krzyżu, usytuowanym na ołtarzu kaplicy.

lichen.pl,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę