Nasze projekty

„Milczenie” Martina Scorsese medytacją o wierze

„Milczenie” to film dobry do medytacji nad swoją wiarą i niewiarą – mówi KAI o najnowszym filmie Martina Scorsese teolog kultury i znawca filmowy ks. prof. Witold Kawecki. Duchowny podkreśla, że obraz ten jest hołdem dla męczenników minionych i obecnych czasów

Reklama

– „Milczenie” to coś więcej niż film, to przykład kina mistycznego, znakomity i wielowątkowy obraz, pełen metafor i przenośni, przykład sztuki najwyższych lotów – mówi ks. Kawecki. Wskazuje, że film jest wielopłaszczyznowy, z jednej strony głęboko zakotwiczony w Ewangelii, z drugiej mówiący o codziennym życiu i dylematach człowieka, który musi szukać odpowiedzi na pytania dotyczące wiary.

– Reżyser w mistrzowski sposób próbuje złamać widzów i siebie. Pokazuje, że wyparcie się wiary nie jest i nie musi być alternatywą – mówi duchowny. Zauważa, że przekaz filmu nie jest jednoznaczny, żeby mówić, że ktoś się ewidentnie wiary wyparł. – Przekonujemy się, że o wierze często nie świadczy zewnętrzność, a koherencja wewnętrzna.

Reklama
Reklama

Nawiązując do filmu wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zwraca uwagę, że pokazany przez Martina Scorsese dylemat między zachowaniem wiary, a ocaleniem życia innych osób jest nauką o tym, czym naprawdę jest heroizm. – Nie jest dla chrześcijanina obowiązkiem, a stanowi ścieżkę do świętości – wyjaśnia ks. Kawecki.

Reklama
Reklama

Duchowny podkreśla jednocześnie, że ludzie chcą heroizmu, który służy wielkiej sprawie. Dlatego męczennicy są posiewem chrześcijaństwa. – Gdyby nie stu męczenników na kijowskim Majdanie Ukraina pewnie dotąd by się nie otrząsnęła, gdyby nie ksiądz Jerzy Popiełuszko może nie byłoby dzisiaj naszej wolności – wskazuje.

Ks. Kawecki zwraca uwagę, że najmocniejszą siłą tego filmu jest to, że można przy nim pomedytować nad swoją wiarą, czy niewiarą i nad osobistą drogą do Boga. – Scorsese w różnych warstwach pokazuje wiele ważnych problemów – podkreśla w rozmowie z KAI.

Reklama

– Mel Gibson miał swoją „Pasję”, a Martin Scorsese ma swoje „Milczenie” – wskazał. Dodał, że choć te filmy są do siebie nieprawdopodobnie niepodobne, to paradoksalnie schodzą się w ty samym wątku – pasji Chrystusa i pasji człowieka, zdrady i zmartwychwstania. – Dziś na świecie ginie wielu chrześcijan. Ten film jest pieczęcią stawianą nad tymi, którzy umoczyli swoje życie we krwi Baranka – podsumował ks. Witold Kawecki.


mip / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę