Nasze projekty

Watykan zapowiada kodeks etyczny dla sztucznej inteligencji

„Rzymski apel o etykę sztucznej inteligencji” - tak roboczo nazywa się dokument, który ma zawierać etyczny kodeks dotyczący sztucznej inteligencji i który 28 lutego podpiszą uczestnicy Konferencji zwołanej w Watykanie przez Papieską Akademię Życia.

Konferencja zatytułowana „Dobry algorytm?” odbędzie się w dniach 26-28 lutego i będzie poświęcona sztucznej inteligencji w aspekcie etycznym i prawnym. Podpisanie na jej zakończenie specjalnego kodeksu zapowiedział dziś podczas konferencji prasowej w Watykanie przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia.

„Rzymski apel o etykę sztucznej inteligencji” – jak nazwano dokument nie nie będzie oficjalnym dokumentem watykańskim, ale krótkim tekstem, który powinien jedynie zarysować niektóre podstawowe zasady etyki dotyczące sztucznej inteligencji. Po podpisaniu przez zgromadzonych będzie przekazany papieżowi Franciszkowi.

„Potrzebujemy silnych motywacji moralnych, aby humanizować technikę zamiast technicyzować człowieka. Rzymski apel o etykę sztucznej inteligencji Akademia nie zajmuje się budowania partnerstwa z przemysłem ani sponsoringiem, ale budowaniem ruchu, który ma objąć instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i innych” – powiedział arcybiskup podczas konferencji prasowej w Watykanie.

Reklama

Zaznaczył, że sztuczna inteligencja rozprzestrzenia się już w systemie opieki zdrowotnej i trend ten z pewnością wzrośnie. To z kolei ma konsekwencje dla troski o ochronę życia, co jest bezpośrednio związane z zadaniami Papieskiej Akademii Życia.

„Przeżywamy punkt zwrotny. Ludzkość i jej przyszłość zmieniają się obecnie zasadniczo. Po raz pierwszy w historii człowiek ma zdolność do samozniszczenia: raz przez bombę atomową, potem przez ekologiczną eksplozję, a teraz przez technologię – przez eksplozję inteligencji, można tak powiedzieć” – stwierdził abp Paglia. Jego zdaniem obrońcy życia powinni zatem – a papież Franciszek wyraźnie ich zachęca – nie zajmować się już tylko takimi tematami, jak aborcja i eutanazja, ale także robotyką i nanotechnologią.

Z kolei teolog moralny o. Paolo Benanti z Papieskiej Akademii Życia mówił o „czwartej rewolucji przemysłowej”. Jego zdaniem sztuczna inteligencja nie służy czemuś konkretnemu, ale zmienia wszystko, co robimy i to od zera. „Sztuczna inteligencja nie doprowadzi do apokalipsy, ale może oznaczać koniec tzw. klasy średniej!” – stwierdził.

Reklama

„Przed nami wielkie pytanie. Jeśli maszyna decyduje zamiast ludzi o tym, jak nam zapewnić bezpieczeństwo, to którzy ludzie otrzymają terapię zdrowotną, a którzy nie? Na jakiej podstawie możemy pozwolić maszynie ustalić, który z nas jest godny zaufania, a który nie? A co z miłością, tą wyjątkową wartością, która ukształtowała tak wiele pokoleń ludzi przed nami? Komputer może przekształcić ludzkie problemy w statystyki, grafiki i równania. Tym samym tworzymy złudzenie, że problemy te można również rozwiązać za pomocą komputera. Ale tak nie jest” – powiedział o. Paolo Benanti.

ad, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę