Nasze projekty

Premier RP na audiencji u Franciszka

W poniedziałek 4 czerwca papież Franciszek przyjął na audiencji premiera RP Mateusza Morawieckiego wraz z rodziną. Rozmowa w cztery oczy trwała ok. 35 minut. To pierwsza wizyta Mateusza Morawieckiego w Watykanie.

Audiencja papieża Franciszka dla Mateusza Morawieckiego rozpoczęła się tuż po godz. 10.00. Rozmowa w cztery oczy, którą tłumaczył ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, trwała ok. 35 minut.

Po jej zakończeniu w Bibliotece Pałacu Apostolskiego Ojciec Święty przyjął również pozostałych członków polskiej delegacji, w tym towarzyszącą premierowi podczas wizyty w Watykanie żonę Iwonę, która niezwykle rzadko bierze udział w oficjalnych spotkaniach, oraz czworo dzieci państwa Morawieckich: Aleksandrę, Jeremiasza, Ignacego oraz Magdalenę.

Ojciec Święty otrzymał od premiera koszulkę reprezentacji Polski z imieniem „Franciszek” oraz numerem „100”, co stanowi nawiązanie do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród darów znalazła się także fotografia Józefa Piłsudskiego z 1920 roku oraz ikona Jezusa Chrystusa.

Reklama
Reklama

W trakcie tej tradycyjnej wymiany darów najwyraźniej nieco zawstydzona całą sytuacją najmłodsza córka Mateusza Morawieckiego Magdalena poprosiła tatę, by ten wziął ją na ręce.

W skład polskiej delegacji, która przybyła do Stolicy Apostolskiej wchodzą m.in. minister Michał Dworczyk – Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Marek Suski – Szef Gabinetu Politycznego Premiera oraz Joanna Kopcińska – rzeczniczka rządu.

Po audiencji u papieża Franciszka Mateusz Morawiecki udał się na spotkanie z kard. Pietro Parolinem, Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej. Towarzyszą mu ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański oraz ministrowie Dworczyk i Suski.

Reklama
Reklama

Krótka wizyta w Watykanie zakończy się złożeniem kwiatów na grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra.

To pierwsza wizyta Mateusza Morawieckiego w Stolicy Apostolskiej od objęcia urzędu premiera w grudniu ubiegłego roku. Zwykle szefowie polskiego rządu już w ciągu pierwszego półrocza urzędowania udają się z wizytą właśnie do Watykanu.

KAI-ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite