Nasze projekty

Papież: Wszystkie rodziny mogą być pierwszymi świadkami radości Ewangelii

"Kościół chce dotrzeć do wszystkich rodzin, aby towarzyszyć im w odkrywaniu lepszego życia i pomóc im przezwyciężać napotykane trudnośc"i – mówi papież w filmie z okazji trwającego obecnie Roku Rodziny – Amoris laetitia.

Fot. Luis Angel Espinosa / Cathopic

Tym razem papież przedstawił rodzinę Dobo z Demokratycznej Republiki Konga. Jej członkowie opowiadają o swym udziale w ewangelizacji. Przyznają też zarazem, że potrzebują wsparcia ze strony Kościoła. Komentując świadectwo rodziny z Demokratycznej Republiki Konga Franciszek przypomina, że to same rodziny, na mocy sakramentu małżeństwa, odgrywają kluczową rolę w duszpasterstwie. Wszystkie rodziny mogą być pierwszymi świadkami radości Ewangelii! – podkreślił papież, zapewniając, że ze swej strony Kościół pragnie być blisko rodzin w przeżywanych przez nie trudnościach.

Przygotowanie do małżeństwa jest podstawą ewangelizacji

Nie wystarczy ogólna troska o rodzinę w wielkich programach duszpasterskich. Nie wystarczą same wielkie programy duszpasterskie. Potrzebujemy nowego zrywu, nowego zapału misyjnego. Nie wolno zatrzymywać się na teorii, trzeba dotykać konkretnych problemów człowieka. Przygotowanie młodych do małżeństwa jest podstawą ewangelizacji, która dokonuje się za pośrednictwem rodzin. W tym celu potrzebujemy programów katechumenalnych, które przygotowują nie tylko do ślubu, ale do życia małżeńskiego – powiedział Franciszek.

Dodał, że należy zrewidować to, w jaki sposób Kościół przygotowuje młodych do małżeństwa, by pomóc im już od dzieciństwa, że małżeństwo jest pięknym powołaniem. Potrzeba kursów, które będą kontynuowane również po ślubie, co najmniej przez pierwszych dziesięć lat życia małżeńskiego. Chodzi o to, by rodziny czuły, że towarzyszą im kapłani i inne rodziny w przeżywaniu radości codziennego życia, ale też trudności, które nie powinny ich zniechęcać. Zawsze trzeba pamiętać, że każdy kryzys może być okazją do odnowienia swego serca, do nowego «tak», dzięki któremu miłość staje się bardziej dojrzała – spuentował Franciszek.

Reklama
Reklama

kw/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę