Jest to trzecie spotkanie papieża Franciszka z wielkim imamem uniwersytetu Al-Azhar, stojącego na czele najważniejszej instytucji islamu sunnickiego. Reprezentują oni większość świata muzułmańskiego.
Relacje Stolicy Apostolskiej z Al-Azhar zostały oficjalnie zerwane w 2011 po stanowczej krytyce terroryzmu w Egipcie przez Benedykta XVI w związku z zamachami na tamtejszych koptów. Wznowione zostały w 2016, krótko przed tegoroczną wizytą Franciszka w Egipcie (28-29 kwietnia tego roku)
Podsekretarzem sekcji ds. życia została prof. Gabriella Gambino, ekspertka w zakresie bioetyki a podsekretarzem sekcji ds. świeckich prawniczka dr Linda Ghisoni. Nominacje ogłoszono 7 listopada.
Podsekretarzem sekcji ds. życia w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia została prof. Gabriella Gambino, dotychczas wykładowca bioetyki na Wydziale Filozofii, a także profesor nadzwyczajny na Wydziale Prawa Rzymskiego uniwersytetu państwowego Roma Tre, oraz profesor Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II ds. Nauki o Małżeństwie i Rodzinie.
Natomiast podsekretarzem sekcji ds. świeckich została dr Linda Ghisoni dotychczas sędzia prowadząca dochodzenie w Trybunale Pierwszej Instancji w sprawach o nieważność małżeństwa dla regionu Lacjum przy Wikariacie dla Rzymu, a także wykładowczyni na Wydziale Prawa rzymskiego uniwersytetu Roma Tre.
Prof. Gabriella Gambino urodziła się w Mediolanie 24 kwietnia 1968 r. Jest mężatką i matką pięciorga dzieci. W 1995 r. ukończyła nauki polityczne na Uniwersytecie w Mediolanie. W 2001 r. uzyskała tytuł doktora w dziedzinie bioetyki w Instytucie Bioetyki Uniwersytetu Katolickiego Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzymie. W latach 2013-2016 współpracowała z Papieską Radą ds. Świeckich oraz z Papieską Akademią Pro Vita. Jest autorką licznych publikacji poświęconych w szczególności tematyce życia, małżeństwa i rodziny. Zna angielski, francuski, hiszpański, niemiecki i portugalski.
Dr Linda Ghisoni urodziła się w Cortemaggiore (niedaleko Piacenzy) w 1965 roku, jest mężatką i matką dwóch córek. Studiowała filozofię i teologię na uniwersytecie Tybindze w Niemczech, uzyskała doktorat prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (1999); dyplom adwokata rotalnego na Studium Roty Rzymskiej (2002) oraz dyplom w praktyce administracyjnej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (1994).
W latach 2013-2016 współpracowała z Papieską Radą ds. Świeckich w zakresie specjalistycznych studiów laikatu w Kościele. Jest autorką publikacji naukowych w dziedzinie prawa kanonicznego.