Nasze projekty

Papież odwiedził grekokatolików w Rzymie

W niedzielę papież Franciszek odwiedził bazylikę św. Zofii, rzymską siedzibę Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. "Pamiętajcie o ojcach i matkach w wierze" - powiedział podczas spotkania z grekokatolikami.

Ojciec Święty przybył do bazyliki św. Zofii około godz. 15.40. Pozdrowił zgrmadzonych i poprosił o wspólną modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie. Po ukraińsku powiedział: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Wśród pozdrawiających papieża był między innymi Jan Tombiński – polski dyplomata, ambasador Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej.

Witając papieża arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk zauważył, że we Włoszech mieszka około 400 tys. Ukraińców, z czego 1/3 stanowią młodzi poniżej 30 roku życia. Około 70 tys. uczestniczy przy okazji większych świąt w świętej liturgii. Znaczna część to kobiety, a także sporo jest młodych rodzin. Wiele tych osób odczuwa samotność, staje się ofiarami nadużyć pracowniczych. Wskazał na aktywność społeczną rzymskiej parafii, w tym troskę o chorych i rodaków w ojczyźnie. Przypomniał dzieje bazyliki św. Zofii i postać kard. Slipija, więźnia sowieckich gułagów, który był inspiratorem budowy tej świątyni.

Reklama

Wspomniał też postać bł. ks. Emiliana Kowcza, patrona kapłanów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz o wręczeniu w sobotę 27 stycznia nagrody jego imienia. Przypomniał, że w tej świątyni pochowany jest bp Stefan Czmil, który uczył Franciszka liturgii greckokatolickiej.

Abp Szewczuk przypomniał, że jego ojczyzna padła ofiarą najazdu rosyjskiego a wojna na wschodzie jest zapomniana przez świat. Poprosił na zakończenie, by Ojciec Święty udzielił zgromadzonym swojego błogosławieństwa.

W swoim wystąpieniu papież Franciszek przypomniał trzy wybitne postaci Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego: kard. Josyfa Slipyja, który był budowniczym rzymskiej bazyliki św. Zofii; biskupa Stefana Czmila, pochowanego w tej świątyni, który uczył go piękna liturgii greckokatolickiej a także historii Kościoła na Ukrainie oraz zmarłego niespełna rok temu kard. Lubomyra Husara. „Kiedy przekraczacie próg tej świątyni, pamiętajcie, wspominajcie ojców i matki w wierze, ponieważ ci, którzy nas nauczyli Ewangelii swoim życiem, wciąż nas ukierunkowują i towarzyszą nam w drodze” – powiedział Franciszek.

Reklama

Papież zachęcał do tego, aby parafia była miejscem spotkania z żywym Chrystusem. Podkreślił, że to  wspólnota ma być miejscem, w którym można dzielić radości i trudy, gdzie można nosić ciężary serca, niezadowolenie z życia i tęsknotę za domem. „Tutaj Bóg na was czeka, aby wasza nadzieja stała się jeszcze pewniejszą, ponieważ kiedy spotykasz się z Panem, wszystko zostaje przeniknięte Jego nadzieją. Życzę wam, abyście zawsze czerpali tutaj chleb na pielgrzymkę każdego dnia, pocieszenie serca, uzdrowienie ran” – stwierdził Ojciec Święty.

Franciszek powiedział, że każda wspólnota powinna mieć woń życia, powinna być sercem misji Kościoła, gdzie przyjmujemy i dzielimy nowe życie. „Jeśli wiara zrodzi się z tego spotkania i przemówi do życia, to skarb, który otrzymaliście od waszych ojców, będzie dobrze strzeżony. Będziecie umieli w ten sposób ofiarowywać bezcenne dobra waszej tradycji młodym pokoleniom, które przyjmują wiarę, zwłaszcza wówczas, gdy postrzegają Kościół jako bliski i żywy” – zapewnił papież.

Reklama

Franciszek wyraził wdzięczność Ukrainkom, które opiekują się we włoskich rodzinach osobami starszymi.  „Niesiecie pociechę i czułość Boga tym, którzy za życia są gotowi przygotować się na spotkanie z Nim” – zauważył Ojciec Święty.

Na koniec papież zapewnił zgrmadzonych o swojej bliskości.  „Jestem tutaj, aby wam powiedzieć, że jestem blisko was: blisko sercem, blisko modlitwą, blisko, gdy celebruję Eucharystię. Tam błagam Księcia Pokoju, aby umilkła broń. Proszę Go też, abyście nie musieli już więcej ponosić ogromnych ofiar, żeby utrzymać waszych bliskich. Modlę się, aby nadzieja nigdy nie wygasła w sercach każdej osoby, ale odradzało się męstwo, by iść naprzód, aby zawsze zaczynać od nowa” – powiedział Franciszek.

KAI

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite