Papież Franciszek przyjął ambasadora Ukrainy

Dziś rano w Pałacu Apostolskim w Watykanie papież Franciszek przyjął na audiencji Andrija Jurasza, ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, z okazji wręczenia listów uwierzytelniających – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

fot. Andrii Yurash/twitter.com

Tradycyjnie Watykan nie podaje informacji na temat omawianych przy tej okazji kwestii. Andrij Jurasz przybył do Rzymu 6 marca, dwa tygodnie po najeździe wojsk Federacji Rosyjskiej na swą ojczyznę. Niemal natychmiast spotkał się z szefem watykańskiej dyplomacji, arcybiskupem Paulem Gallagherem, oraz prefektem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich kardynałem Leonardo Sandrim, następnie w wieloma członkami korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej.

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Watykanie

Andrij Jurasz urodził się 17 stycznia 1969 r. w mieście Szpoła, w obwodzie czerkaskim. W 1992 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Dziennikarstwa Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. 1 grudnia 1992 r. został przyjęty na stanowisko nauczyciela stażysty w Katedrze Teorii i Praktyki Dziennikarstwa. Od 1995 r. został przeniesiony na stanowisko asystenta na tym samym wydziale. W latach 1993-1996 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Dziennikarstwa ds. Pracy Dydaktycznej. Od 1 września 1999 r. pracuje w Katedrze Radia i Telewizji.

Reklama
Reklama

W 1996 r. wstąpił do Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy. Od 1997 r. jest członkiem Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Religioznawców (od 2007 r. – członek zarządu), został jednym z założycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań nad Religią w Europie Środkowo-Wschodniej (ISORECEA).Na mocy dekretu szefa Sekretariatu Prezydenckiego Ukrainy z 9 marca 2006 r. został mianowany członkiem Grupy Roboczej ds. Wolności Religijnej przy Prezydencie Ukrainy.

W listopadzie 2014 r. został mianowany dyrektorem Departamentu Spraw Religijnych i Etnicznych Ministerstwa Kultury Ukrainy (kierował nim aż do jego likwidacji w 2020 r.).We wrześniu 2020 r. stanął na czele Departamentu Spraw Religijnych Sekretariatu Gabinetu Ministrów. 14 grudnia 2021 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał dekret o mianowaniu Andrija Jurasza Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ukrainy w Watykanie.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę