Nasze projekty

Papież do Polaków: niech was ożywia duch wzajemnej miłości

„Niech duch wzajemnej miłości przenika wasze serca i promieniuje tym Miłosierdziem, które nigdy nie będzie miało końca” – powiedział Franciszek do pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej

Oto słowa Ojca Świętego, skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. Życzę, by wasz pobyt w Rzymie umocnił waszą wiarę i więź z Kościołem. Przechodząc przez Drzwi Święte wypraszajcie dar odpustu dla was samych, dla waszych bliskich i zmarłych. Niech to przejście będzie dla was znakiem Bożego miłosierdzia. Niech duch wzajemnej miłości przenika wasze serca i promieniuje tym Miłosierdziem, które nigdy nie będzie miało końca. Z serca wam błogosławię.

Reklama

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prałat Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Reklama

Bracia i siostry, warto raz jeszcze przypomnieć sobie hasło Roku Jubileuszowego: „Miłosierni jak Ojciec”. Zechciejmy odczytać je w kontekście słów Pana Jezusa: „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt 5,48). To polecenie oznacza, że doświadczając Bożego miłosierdzia my także mamy okazywać innym miłość, współczucie, miłosierdzie. Nasza miłość niestety zawsze będzie niedoskonała. Chrystus wie o tym, ale pragnie, by każdy z uczniów był świadkiem i przekazicielem Jego miłosierdzia. To zadanie dobrze określają dwa słowa: „przebaczać” i „dawać”. Chrystus wzywa: „Nie sądźcie…, nie potępiajcie…, odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone” (Łk 6, 37). Należy piętnować grzech, ale osądzanie i potępianie błądzącego brata jest błędem. Naszym obowiązkiem jest budzenie w nim godności dziecka Bożego i towarzyszenia mu w drodze nawrócenia. Ważnym wyznacznikiem miłosierdzia jest „dawanie”. „Dawajcie, a będzie wam dane; miarą dobrą, ubitą, utrzęsioną” (w. 38). Bóg zawsze daje więcej, niż na to zasługujemy. Chce byśmy i my wobec innych byli szczodrzy. Hasło „Miłosierni jak Ojciec” powierza nam cenną wskazówkę: tym, co otrzymujemy od Boga mamy dzielić się z braćmi; musimy jednak pamiętać, że taką miarą, jaką my mierzymy, zostanie i nam odmierzone (por w. 38). Niech miłość miłosierna będzie naszym zadaniem i drogą, którą mamy podążać w życiu.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi: Siostry ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu – uczestniczki programu odnowy duchowej; pielgrzymi z Polskiej Misji Katolickiej z Akwizgranu (Niemcy), z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu (diec. pelplińska); Najświętszego Serca Pana Jezusa z Pogorzeli (arch. wrocławska); Królowej Rodzin z Jankowic Rybnickich (arch. katowicka); św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Brodnicy (arch. poznańska); św. Wojciecha w Modlnicy k/Krakowa ; Zesłania Ducha Świętego z Łodzi; Najświętszego Serca Pana Jezusa z Tomaszowa Mazowieckiego; św. Wawrzyńca z Plut (arch. warmińska); św. Piotra i Pawła z Bodzanowie (arch. krakowska); św. Jana Nepomucena w Piskorzowie (diec. świdnicka); św. Wawrzyńca w Mącznikach, (arch. poznańska); św. Teresy od Dzieciątka Jezus z Godziszowa (diec. sandomierska). Ponadto Grupa pielgrzymów ze Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej w Lublinie; Grupa pielgrzymów z gminy Lesznowola k. Warszawy; Grupa pielgrzymów polskojęzycznych z Kanady z parafii św. Józefa w Brantford; Pielgrzymka Służby Zdrowia z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego z Ostrołęki; Grupa zakładów Lubinex z Lubina (woj. dolnośląskie).

Reklama

st (KAI) / Watykan

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite