Nasze projekty

Jak będzie wyglądał Synod o młodzieży

Łącznie 267 ojców synodalnych, 23 ekspertów, 49 audytorów oraz co najmniej 23 młodych ludzi świeckich - tak będzie wyglądał skład osobowy rozpoczynającego się w środę Synodu Biskupów na temat młodzieży i rozeznawania powołania. W Watykanie zaprezentowano szczegółowy program i nowinki dotyczące tego wyjątkowego zgromadzenia.

W konferencji prasowej, która odbyła się w Watykanie w poniedziałek 1 października przed południem wzięli udział  kard. Lorenzo Baldisseri, Sekretarz Generalny Synodu Biskupów, bp Sérgio da Rocha – sprawozdawca oraz bp Fabio Fabene, podsekretarz Synodu Biskupów.

– W naszej podróży przygotowań do Synodu rozpoczniemy 3 października kulminacyjny moment – zauważył kard. Baldisseri na początku konferencji. Przypomniał też podstawowe cele tego konkretnego zgromadzenia, którymi są:

  • uświadomienie całemu Kościołowi misji towarzyszenia każdej młodej osobie, „ku radości miłości, którą Jezus Chrystus oferuje nowym pokoleniom”
  • uświadomienie młodym uniwersalnego zakresu koncepcji powołania i potrzeby łączenia ze sobą duszpasterstwa młodzieży z duszpasterstwem powołań
  • odnowa Kościoła, której potrzebę papież Franciszek opisał w „Evangelii Gaudium” jako „nawrócenie pastoralne ku bardziej misyjnym strukturom kościelnym w stałej postawie „wychodzenia”

Tym trzem celom będą też służyły 3 etapy, na które podzielono 3-tygodniowe obrady. Pierwszym będzie przyjrzenie się rzeczywistości („słuchanie”), w jakiej żyją młodzi ludzie; Drugim – interpretacja zadań Kościoła w tym kontekście; trzecim wybór drogi nawrócenia pastoralnego i misyjnego. Po inauguracji Synodu wszyscy zgromadzeni będą podzieleni na 14 grup roboczych według języków narodowych. Każda z grup będzie miała za zadanie opracowanie sprawozdania ze swoich prac w formie odpowiedzi na zagadnienia przedstawione w Instrumentum laboris (Dokumencie roboczym). Podobne sprawozdanie będzie również sporządzone w podsumowaniu każdego tygodniowego etapu oprac, a z nich na koniec specjalna Komisja, złożona z wybranych na początku ojców synodalnych, opracuje dokument końcowy. Będzie go musiało zaaprobować 2/3 uczestników Synodu uczestniczących w głosowaniu.

Reklama
Reklama

Podsumowując najważniejsze fakty dotyczące tego zgromadzenia przypomniano, że wezmie w nim udział łącznie 267 ojców synodalnych- 50 kardynałów, 44 arcybiskupów, 101 biskupów i 37 biskupów pomocniczych. Oprócz nich w Synodzie będzie uczestniczyło 23 ekspertów jako współpracowników specjalnych, wyznaczonych ze względu na ich wiedzę, 49 audytorów pochodzących z całego świata. Nowością na tym Synodzie będzie również udział 23 świeckich młodych ludzi w wieku 18-29 lat, którzy każdego dnia zgromadzenia będą kolejno dawać osobiste świadectwo życia. To ma przyczynić się to „obecności żywego głosu udzielonego im w imieniu rówieśników”. Świeccy młodzi będą również brali w pracach mniejszych grup synodalnych.

Kolejną nowością tego Zgromadzenia Biskupów będzie udział dwóch biskupów z Chin – po raz pierwszy w historii funkcjonowania Synodów. Będą to biskupi John Baptisa Yang Xaoting i Joseph Guo Jincai.

Niezwykłością tego Synodu jest również zaplanowane spotkanie ojców synodalnych z dużą grupą młodych ludzi w trakcie pierwszego tygodnia Zgromadzenia. W sobotę 6 października od godz. 17 została na ten cel zarezerwowana aula Pawła VI, a do udziału w wydarzeniu zaproszeni są wszyscy chętni młodzi ludzie, którzy mogą tego dnia dotrzeć do Rzymu. Udział mogą zgłaszać mailowo pod adresem [email protected] W spotkaniu weźmie też udział papież Franciszek. – To specjalne spotkanie pozwoli młodym podzielić się konkretnymi doświadczeniami związanymi z ich życiem, studiami, pracą, ich odczuciami, przyszłością i wyborem powołania – czytamy w komunikacie anonsującym wydarzenie.

Reklama
Reklama

ad/Stacja7

 

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite