Nasze projekty

Franciszek wyświęcił 3 biskupów, w tym Polaka

W uroczystość św. Józefa 19 marca papież Franciszek udzielił sakry biskupiej trzem nowym nuncjuszom apostolskim. Wśród nich był Polak - ks. Waldemar Sommertag od 18 lat pracujący w papieskiej dyplomacji. Został nowym nuncjuszem w Nikaragui.

Wraz z nim wyświęceni zostali ks. Alfred Xuereb, były sekretarz Benedykta XVI, obecnie nuncjusz apostolski w Korei i Mongolii, oraz ks. José Avelino Bettencourt, dotychczasowy szef protokołu w Sekretariacie Stanu, nuncjusz apostolski w Gruzji i Armenii.

– My nie wiemy, kiedy i gdzie zostaniemy posłani, bo służba dyplomatyczna polega na tym, że sami sobie nie wybieramy kraju. Dla mnie będzie to powrót do Nikaragui, gdzie przez dwa lata przeżyłem czas szkolenia, by stać się nuncjuszem, by stać się reprezentantem Ojca Świętego” – powiedział abp Sommertag.

Papieski dyplomata wskazuje na bardzo dobre relacje łączące Nikaraguę ze Stolicą Apostolską, które, jak mówi, będzie się starał wykorzystać dla dobra ludzi i Kościoła. Podkreśla ogromną wiarę Nikaraguańczyków i ich ogromne przywiązanie do Kościoła. Dewizą tego kraju są słowa „En Dios Confiamos”, czyli „Ufamy Bogu”. „Z Polakami łączy ich ogromna miłość do Maryi” – mówi abp Sommertag.

Reklama
Reklama

„Najpiękniejsze wspomnienie z tego kraju, to kontakt z ludźmi. To są ludzie ciepli, którzy pokazują swoje emocje. Bardzo często cierpią ponieważ sytuacja w Nikaragui sprawia, że jest warstwa ludzi bardzo bogatych, a wszyscy pozostali są bardzo biedni. Nie ma tak zwanej klasy średniej. Nikaraguańczycy mimo, że żyją w cierpieniu, w trosce o to, jak przeżyć następny dzień, są bardzo pozytywnie nastawieni do świata i do życia – podkreśla nuncjusz apostolski w Nikaragui. – Ponad 90 proc. mieszkańców tego kraju to chrześcijanie, z czego ok. 60 proc. katolicy. Jest to kraj bardzo zakorzeniony w kulturze i tradycji chrześcijańskiej, żyje Chrystusem. Tam na ustach zarówno ludzi zaangażowanych politycznie, jak i prostych jest zawsze Chrystus i Maryja. Mają nawet takie narodowe zawołanie: «Maryja należy do Nikaragui. Nikaragua należy do Maryi»”.

Abp Waldemar Stanisław Sommertag urodził się w Więcborku 6 lutego 1968 roku. 30 maja 1993 otrzymał święcenia kapłańskie i został inkardynowany do diecezji pelplińskiej. W 1998 rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej.

19 czerwca 2000 podjął pracę w dyplomacji watykańskiej kolejno w nuncjaturach apostolskich: w Tanzanii (2000-2003); Nikaragui (2003-2005), Bośni i Hercegowinie (2005-2010) oraz w Izraelu i Palestynie (2010-2013).

Reklama
Reklama

Od 2013 był pracownikiem sekcji II Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Zna włoski, niemiecki, rosyjski, angielski i hiszpański.

15 lutego 2018 r. papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim w Nikaragui wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Maastricht.

KAI/awo

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę