Nasze projekty

Franciszek spotkał się z Bono z U2

Papież Franciszek przyjął wczoraj w Domu Św. Marty lidera zespołu U2 - Bono. Spotkanie miało związek z zaangażowaniem piosenkarza w walkę na rzecz dostępu do edukacji w krajach rozwijających się.

Spotkanie odbyło się 19 września po południu i trwało godzinę. Wyraźnie poruszony później Bono mówił dziennikarzom, że papież jest niezwykłym człowiekiem i że jako Irlandczyk z pochodzenia, pozwolił sobie wobec niego na szczerość. – Rozmawialiśmy o tym, co wydarzyło się w Kościele w Irlandii, pozwoliliśmy sobie nawet na dyskusję. Powiedziałem mu o moim wrażeniu, że ci, którzy skrzywdzili niewinnych nadużyciami byli bardziej chronieni, niż ich ofiary. Zobaczyłem wtedy ból na jego twarzy, i myślę, że był szczery. On jest niezwykłym człowiekiem w niezwykłych czasach – mówił lider U2 w rozmowie z dziennikarzem Familia Christiana.

To nie pierwszy raz, gdy lider U2 spotkał się z głową Kościoła katolickiego. W 1999 r. przyjął go na audiencji Jan Paweł II, zaś 10 lat później – w 2009 r. papież Benedykt XVI podczas spotkania z artystami w kaplicy Sykstyńskiej. 

Bono jest zaangażowany w działalność organizacji One, działającej na rzecz dostępu do edukacji w krajach rozwijających się. Zasadniczym celem spotkania z Franciszkiem było omówienie zasad wspólnego działania One z papieską fundacją Scholas Occurentes, działającą na tym samym polu. 

Reklama
Reklama

Scholas Occurrentes to inicjatywa skierowana do młodych ludzi na świecie, początkami sięga Buenos Aires w 2001 roku, kiedy Jorge Bergoglio był arcybiskupem tego miasta. Z jego inicjatywy powstała wtedy fundacja pod nazwą „Escuela de Vecinos” (Szkoła sióstr), integrująca uczniów szkół publicznych i prywatnych, wszystkich religii, aby kształcić młodych ludzi w zaangażowaniu na rzecz wspólnego dobra. Później przekształciła się w obecną Scholas Occurrentes, którą kieruje papież Franciszek. Współpracuje ze szkołami i środowiskami edukacyjnymi, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi oraz wszystkimi zaangażowanymi na rzecz dostępu do edukacji stowarzyszeniami religijnymi i świeckimi.

ad/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite