Nasze projekty

Franciszek przestrzega przed duchowym wygodnictwem

Przed duchowym wygodnictwem i łatwym katolicyzmem bez zobowiązań przestrzegał dziś Papież Koreańczyków.

W związku z trwającą wizytą ad limina koreańskiego episkopatu w Bazylice Watykańskiej o godz. 17 odprawiona została Msza dla wspólnoty koreańskiej. Na początku liturgii w bazylice pojawił się Ojciec Święty, by osobiście powitać przybyłych.

 

W improwizowanym przemówieniu zwrócił uwagę na dwie rzeczy, przede wszystkim na rolę laikatu. Przypomniał, że przez dwa wieki Kościół w Korei opierał się wyłącznie na świeckich. Również i dziś powinni być oni odważni jak ich poprzednicy, świadomi tego chwalebnego dziedzictwa – mówił Papież.

Reklama

 

W drugiej części przemówienia Franciszek nawiązał do przykładu koreańskich męczenników. „Proszę was – powiedział – nie poddawajcie się. Uważajcie na duchowe wygodnictwo. Uważajcie, bo diabeł jest przebiegły”.

 

Reklama

Aby wyjaśnić, na czym polega to niebezpieczeństwo, Franciszek opowiedział historię japońskich męczenników. Zanim poddani zostali torturom i zaproponowano im apostazje, oprawcy pozwalali im doświadczyć wszelkich wygód. Mieszkali w pięknym domu, dobrze jedli, żyli w dobrobycie. Ich prześladowcy czynili to, aby „zmiękczyć ich wiarę, aby zasmakowali w wygodach. I dopiero wtedy proponowali im apostazję” – mówił Papież. Przypomniał, że niektórzy poddawali się tej pokusie, inni wytrwali w wierze aż do śmierci.

 

„Nie chcę być prorokiem – mówił dalej Franciszek – ale to samo może się stać również z wami. Jeśli nie będziecie się rozwijać dzięki sile waszej wiary, gorliwości, miłości do Jezusa Chrystusa, jeśli zmiękniecie, przyjmiecie takie łatwe chrześcijaństwo, to wasza wiara podupadnie. Jak już wspomniałem, diabeł jest przebiegły, będzie wam to proponował. Religijne wygodnictwo. Dobrzy katolicy, ale tylko do pewnego stopnia. I pozbawi was siły. Nie zapominajcie, proszę, że jesteście synami i córkami męczenników. Gorliwości apostolskiej się nie negocjuje. Jesteście Kościołem męczenników. I to jest obietnica dla całej Azji. Idźcie naprzód. Nie poddawajcie się. Dość duchowej światowości. Dość łatwego katolicyzmu bez gorliwości. Dość religijnego wygodnictwa. Miłość do Jezusa Chrystusa, umiłowanie krzyża i umiłowanie waszych dziejów!” – mówił Franciszek do Koreańczyków.
 

Reklama

RV / Watykan

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę