Franciszek odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w kaplicy apartamentu kard. Becciu

Franciszek w czwartek po południu odprawiał Mszę Wieczerzy Pańskiej w kaplicy apartamentu prywatnego jego eminencji kard. Angelo Becciu w Palazzo del Sant’Uffizio – napisał na Twitterze watykanista Il Fatto Quotidiano Francesco Antonio Grana.

Cathopic/Pbro. Juan Carlos Peña Pela

W celebracji wzięły udział siostry zakonne, które opiekują się mieszkanie kardynała oraz grupa fokolarynek. Papież podjął tę inicjatywę, „aby okazać przyjaźń i bliskość” – twierdzi powołując się na opinię z Watykanu, Domenico Agasso z dziennika La Stampa.

24 września Ojciec Święty przyjął rezygnację kard. Giovanniego Angelo Becciu z funkcji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz praw związanych z godnością kardynalską.

Decyzja ta była wiązana ze skandalem finansowym związany z inwestycją Watykanu w londyńską transakcję na rynku nieruchomości, która doprowadziła do utraty przez Stolicę Apostolską milionów euro z tytułu opłat wnoszonych na rzecz pośredników. Purpurat zapewniał, że jest niewinny i to udowodni. Według niektórych włoskich mediów, to nie śledztwo w sprawie zakupu przez Stolicę Apostolską nieruchomości w Londynie, ale niejasności w sprawie przekazania funduszy dla Caritas rodzinnej diecezji legły u podstaw papieskiej prośby o dymisję purpurata.

Reklama
Reklama

Becciu – wieloletni dyplomata watykański

Angelo Becciu urodził się 2 czerwca 1948 w Pattada, niedaleko Sassari na Sardynii. Święcenia przyjął 27 sierpnia 1972 jako kapłan diecezji Ozieri. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. 1 maja 1984 podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując w nuncjaturach w Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie, Nowej Zelandii, Liberii, Wielkiej Brytanii, USA.

15 października 2001 Jan Paweł II mianował go nuncjuszem w Angoli, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa; sakrę nominat przyjął 1 grudnia tegoż roku. Od 23 lipca 2009 był papieskim przedstawicielem na Kubie. Zna francuski, angielski, hiszpański i portugalski. 10 maja 2011 Benedykt XVI mianował go substytutem ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. 28 czerwca 2018 został włączony do Kolegium Kardynalskiego. 1 września 2018 został prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę