Nasze projekty

Franciszek do komików: można śmiać się z Boga

"Czy można śmiać się z Boga?" - pytał papież podczas spotkania z komikami. "Można to czynić bez obrażania uczuć religijnych osób wierzących, zwłaszcza ubogich" - odpowiedział.

fot. JMJ Lisboa 2023/twitter.co,

Wielu z tych amerykańskich komików to moi przyjaciele od lat, […] wszyscy patrzymy na siebie i myślimy, coś jest nie tak, jesteśmy w tej pięknej przestrzeni w Watykanie i z jakiegoś powodu wpuszczono tutaj komików, co zawsze jest błędem – zażartował w rozmowie z Aleteią Conan O’Brien, amerykański komik, po spotkaniu papieża Franciszka z grupą 107 komików i artystów w Watykanie.

W spotkaniu z komikami z 15 krajów świata, zorganizowanego przez Dykasterię ds. Komunikacji 14 czerwca, uczestniczyli m.in. aktorka Whoopi Goldberg, prezenterzy Jimmy Fallon, Stephen Colbert, James Martin i Chris Rock z USA. Włochy reprezentuje 67 artystów, w tym Valeria Graci, Marco Marzocca, Lino Banfi i Paolo Migone. Polskę natomiast ilustratorka, autorka książek, ikonopisarka – Dorota Łoskot-Cichocka.

Na swój sposób jednoczycie ludzi, bo śmiech jest zaraźliwy. Łatwiej śmiać się razem niż osobno: radość otwiera nas na dzielenie się i jest najlepszym antidotum na egoizm i indywidualizm – mówił Franciszek.

Reklama

Nie przestawajcie pocieszać ludzi, zwłaszcza tych, którym najtrudniej jest patrzeć na życie z nadzieją. Pomóżcie nam z uśmiechem patrzeć na rzeczywistość z jej sprzecznościami i marzyć o lepszym świecie – prosił papież komików.

Franciszek: „można to czynić”

Franciszek zapytał: Czy można śmiać się również z Boga? I odpowiedział: Oczywiście, że możemy, tak samo jak bawimy się i żartujemy z ludźmi, których kochamy. Żydowska mądrość i tradycja literacka są w tym mistrzami! Można to czynić bez obrażania uczuć religijnych osób wierzących, zwłaszcza ubogich.

Życzę wam wszystkiego najlepszego i niech Bóg towarzyszy wam w tym pięknym powołaniu rozśmieszania ludzi. Łatwiej jest być tragediopisarzem niż komikiem. Dziękuję za rozśmieszanie ludzi i dziękuję za śmiech z serca – powiedział Franciszek żegnając się z komikami.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Bp Ważny powoła dwie komisje specjalne: „z całą stanowczością nie będziemy niczego ukrywać”

KAI, Aleteia, americamagazine.org, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę