Franciszek do duszpasterzy młodzieży: ciągłe nawrócenie oznacza bycie zdolnym do miłosierdzia

"Jezus wzywa nas z naszego ubóstwa i kruchości, a my powinniśmy odpowiedzieć na to wezwanie nieustannym nawróceniem. Oznacza ono odrzucenie karierowiczostwa, podwójnego życia oraz przyjęcie krzyża" - mówił papież do księży zajmujących się duszpasterstwem młodych.

fot. EsTeBaN/Cathopic

Franciszek spotkał się w sobotę z księżmi z archidiecezji Barcelony, których zachęcił do podejmowania starań o braterstwo we wszystkich środowiskach społecznych oraz uczenia się i nauczania przyjmowania oraz pracowania z wszystkimi. Wręczył im także specjalny list.

W podarowanym liście papież przestrzegł księży przed zamknięciem się we własnej wspólnocie lub ograniczeniem się do swoich obowiązków. Wezwał „do posiadania ducha wolnego, pozostającego w zdrowej obojętności”. Przypomniał także o tym, że doświadczenie apostoła ma podwójny aspekt, osobisty i wspólnotowy. Zostaliśmy, owszem, powołani indywidualnie, ale zawsze po to, by być częścią większej grupy, by iść razem, słuchając, zanim coś powiemy, by umieć zająć właściwe miejsce, także w środku i z tyłu, nie tylko z przodu – napisał Franciszek.

Jak zaznaczył papież, „Jezus wzywa nas z naszego ubóstwa i kruchości, a my powinniśmy odpowiedzieć na to wezwanie nieustannym nawróceniem. Oznacza ono odrzucenie karierowiczostwa, podwójnego życia, poszukiwania światowych satysfakcji oraz przyjęcie krzyża, środków Kościoła: sakramentów, życia modlitewnego, ascezy itp.”. Franciszek dodał, że ciągłe nawrócenie oznacza też „bycie zdolnym do miłosierdzia – właśnie dlatego, że zostajemy dotknięci miłosierdziem Pana – oraz okazywanie tego miłosierdzia nie poprzez udzielanie lekcji, lecz przez świadectwo doświadczenia bliskości z Bogiem”.

Reklama

kh, Vatican News/Stacja7

Przeczytaj również

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę