Nasze projekty

Franciszek: „chrześcijanie nie mogą być smutni, Ewangelia jest radością!”

Franciszek podkreślił, że najlepszym lekarstwem na trudności jest radość, bo "Ewangelia jest radością, nadzieją, światłem, głoszeniem zbawienia".

fot. Angie Menes/cathopic.com

Franciszek spotkał się z przedstawicielami Włoskiego Narodowego Stowarzyszenia Św. Pawła, które od 60 lat organizuje oratoria dla młodych. W swym przemówieniu Papież przywołał afrykańskie powiedzenie: „aby wychować jedno dziecko, potrzeba całej wioski”.

Franciszek przypomniał, że wspomniana organizacja rodziła się w kontekście Soboru Watykańskiego II i była bardzo wspierana przez jego poprzednika – Pawła VI. Od początku fundator stowarzyszenia, ks. Battista Belloli, chciał zorganizować oratoria w zgodzie z duchem soborowym, angażując osoby świeckie i starając się o integralną edukację. Jego projekt był profetyczny, nie ustawajcie w kontynuowaniu go z kreatywnością i odwagą – mówił Franciszek do zebranych.

ZOBACZ TEŻ: Telewizja pokaże koncert z okazji 70. rocznicy Apelu Jasnogórskiego. Na scenie wystąpią znani artyści

Reklama

Wskazał, że sieć oratoriów i klubów odgrywa również ważną rolę we wspieraniu rodzin, uzupełniając i łącząc w całość akcje lokalne. Pomyślmy na przykład o zajęciach letnich, które angażują najmłodsze dzieci w okresach wakacyjnych, umożliwiając ich rodzicom kontynuowanie pracy; lub pomyślmy o zajęciach pozalekcyjnych, jakie dzięki tak wielu wolontariuszom stanowią bastion przeciwko porzucaniu szkoły, albo też o warsztatach integracyjnych – mówił Franciszek.

Papież podkreślił, że najlepszym lekarstwem na trudności jest radość i o nią zawsze zabiegał św. Filip Neri, inicjator oratoriów. Chrześcijanie nie mogą być smutni, Ewangelia jest radością, nadzieją, światłem, głoszeniem zbawienia – mówił Franciszek.

Wskazywał, iż radość wiąże się z bezinteresownym darem z siebie: W przestrzeniach bezinteresowności uśmiechamy się, jesteśmy świadkami radości dzieci Bożych… i robimy ten dobry hałas, który nie przytłacza, ale wyzwala!.

Reklama

Papież podkreślił w sposób szczególny, że zgiełk towarzyszący młodym jest dobry dla dorosłych, budzi z letargu fałszywych pewników i wygodnych nawyków.

Hałas młodych ludzi to wyraz ich marzeń, ich entuzjazmu, ich pragnienia bycia protagonistami i zmieniania świata, ich zdolności do przekształcania rozstrojonych dźwięków obecnego czasu w muzykę – mówił Franciszek.

PRZECZYTAJ: „Czyńmy pokój”. Wkrótce Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Polski

Reklama

kh, Vatican News/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę