Nasze projekty

Franciszek: z Chrystusem nadzieja weszła w świat

Bóg stając się człowiekiem ukazuje swoją wierność i zapoczątkowuje nowe królestwo, dające ludzkości nową nadzieję: życie wieczne – powiedział papież Franciszek podczas audiencji ogólnej w Watykanie

Swoją katechezę Ojciec Święty skoncentrował na wydarzeniach związanych z Bożym Narodzeniem, kiedy jak stwierdził „nadzieja weszła w świat”. Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało dziś około 4 tys. wiernych.

Franciszek zauważył, że Narodziny Chrystusa, zapoczątkowując odkupienie, mówią nam o innej nadziei, opierającej się na Bogu. Przychodzi On na świat i daje nam siłę, by podążać wraz z Nim do pełni życia. Zatem dla chrześcijanina pokładanie nadziei oznacza pewność, że wraz z Chrystusem podąża do Ojca, który nas oczekuje. Ta nadzieja, jaką nam daje Dzieciątko z Betlejem proponuje pewien cel – zbawienie, szczęście dla tych, którzy powierzają się miłosiernemu Bogu.

Reklama
Reklama

Papież zauważył, że także każda z postaci żłóbka przekazuje nadzieję. Najpierw Betlejem, które nie będąc stolicą zostało wybrane przez Boga, który lubi działać poprzez maluczkich i pokornych. „W tym miejscu urodził się długo oczekiwany «Syn Dawida», Jezus, w którym spotykają się nadzieja Boga i nadzieja człowieka” – podkreślił Ojciec Święty.

Reklama
Reklama

Następnie Franciszek wskazał na Maryję, której serce było pełne nadziei, całkowicie ożywianej wiarą, wybraną przez Boga, tę która uwierzyła w Jego słowo. Papież odkreślił także rolę św. Józefa, który uwierzył w słowa anioła. Nawiązując do imienia Jezus Ojciec Święty zaznaczył, że jest w nim zawarta nadzieja dla każdego człowieka, ponieważ poprzez tego Syna Niewiasty Bóg zbawi ludzkość od śmierci i grzechu.

Franciszek zaznaczył, że z kolei pasterze reprezentujący pokornych i ubogich oczekujących Mesjasza widzą w Dzieciątku realizację obietnic i nadziei, iż zbawienie Boże dotrze wreszcie do każdego z nich. „Kto ufa w swoje własne zabezpieczenia, zwłaszcza materialne, nie oczekuje na zbawienie Boga. Natomiast maluczcy pokładają ufność w Bogu, w Nim mają nadzieję i radują się, gdy w tym Dzieciątku rozpoznają znak wskazany przez aniołów” – powiedział papież.

Reklama

Komentując głos aniołów z nieba głoszących: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania” (Łk 2,14) Ojciec Święty podkreślił, że „nadzieja chrześcijańska wyraża się w uwielbieniu i dziękczynieniu Bogu, który zapoczątkowuje swoje królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju”.

Na zakończenie Franciszek zachęcił do kontemplacji żłóbka i przyjęcia Jezusa. „Każde «tak» wypowiedziane przychodzącemu Jezusowi jest zaczynem nadziei” – powiedział papież składając na zakończenie wszystkim życzenia dobrych, pełnych nadziei Świąt Bożego Narodzenia.


st (KAI) / Watykan

Katolicka Agencja Informacyjna

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite