Nasze projekty

Franciszek: Chrystus nie przychodzi aby panować, lecz służyć

"Kiedy Jezus króluje w sercu, wyzwala je z obłudy, intryg, wyzwala od dwulicowości" – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w ostatnią niedzielę roku liturgicznego – Chrystusa Króla Wszechświata.

fot. VaticanNews/YouTube.com

Papież wskazał, że królowanie Jezusa jest całkowicie odmienne od panowania doczesnego. Nie przychodzi On bowiem, aby panować, lecz aby służyć. Nie jest On królem takim, jak inni, lecz jest królem dla innych – podkreślił Franciszek. Jezus ukazuje, że jest niezwykle wolny od pragnienia doczesnej sławy i chwały. Dlatego Ojciec Święty zachęcił wiernych do naśladowania w tym Chrystusa.

Następnie papież wskazał, że królestwo Jezusa jest wyzwalające. Każdego ucznia traktuje jak przyjaciela, a nie jak podwładnego. „Bo Chrystus nie chce wokół siebie służalczości, lecz ludzi wolnych – stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty podkreślił, że wolność Jezusa pochodzi z prawdy. Jego prawda czyni nas wolnymi. To On sam sprawia, że prawda jest w nas, uwalnia nas od fikcji i fałszu, jakie mamy w sobie. Będąc z Jezusem, stajemy się prawdziwi. Życie chrześcijanina nie jest przedstawieniem, w którym można założyć maskę, która nam najbardziej odpowiada. Bo kiedy Jezus króluje w sercu, wyzwala je z obłudy, intryg, wyzwala od dwulicowości. Najlepszym dowodem na to, że Chrystus jest naszym królem, jest oderwanie się od tego, co zanieczyszcza życie, czyniąc je dwuznacznym, nieprzejrzystym, smutnym. Oczywiście, zawsze musimy pogodzić się z naszymi ograniczeniami i wadami: wszyscy jesteśmy grzesznikami. Ale kiedy żyjemy pod panowaniem Jezusa, nie stajemy się skorumpowani, fałszywi, skłonni do ukrywania prawdy. Nie prowadzimy podwójnego życia. Niech Matka Boża pomaga nam w codziennym poszukiwaniu prawdy Jezusa, Króla Wszechświata, który nas wyzwala z niewoli doczesnej i uczy panować nad naszymi wadami – zachęcił papież przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

Reklama
Reklama

kw/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę