Nasze projekty

Choinka z Mazur trafi na Plac św. Piotra w Rzymie!

Po dwudziestu latach na placu św. Piotra stanie ponownie choinka z Polski. Będzie to masywny świerk o wysokości 28 metrów, maksymalnym obwodzie około 10 metrów pochodzący z diecezji ełckiej. - To dar dziękczynny Kościoła w Polsce - napisał w diecezjalnym komunikacie biskup ełcki Jerzy Mazur

Po raz drugi na Placu św. Piotra stanie choinka z Polski. W 1997 r. był to świerk z okolic Zakopanego, jako dar dziękczynny górali za VI pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski oraz jego wizytę na Podhalu i w Zakopanem. Drzewo zostanie ścięte przez służby Lasów Państwowych, a następnie przewiezione przez całą Europę do Watykanu.

„Tegoroczna choinka bożonarodzeniowa jest darem dziękczynnym Kościoła w Polsce. To 25 lat temu św. Jan Paweł II dokonał reformy struktur administracyjnych i duszpasterskich Kościoła w Polsce. Na mocy papieskiej bulli powołanych zostało 13 nowych diecezji, a 8 dotychczasowych zostało podniesionych do rangi archidiecezji” – wskazał w komunikacie bp Jerzy Mazur.

Reklama
Reklama

Jak dodał, jest to zatem jubileuszowy dar dla Ojca Świętego Franciszka, wyrażający wdzięczność za 25 lat istnienia nowych struktur Kościoła. „Także inne ważne jubileusze ten dar podkreśla: jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 100-lecie objawień fatimskich” – podkreślił biskup ełcki.

Reklama
Reklama

„Cieszymy się, że w tym roku ozdobi plac przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie choinka bożonarodzeniowa z terenu diecezji ełckiej, z przepięknych lasów Białostockiej Dyrekcji Lasów Państwowych, z Puszczy Rominckiej, Nadleśnictwo Gołdap, czyli z Mazur” – zaznaczył hierarcha.

Organizacją transportu choinki z Polski do Włoch zajmuje się diecezja ełcka „jako jedna z tych nowo utworzonych wówczas diecezji i Białostocka Dyrekcja Lasów Państwowych” – poinformował biskup.

Reklama

W Święto Niepodległości, 11 listopada, bp Jerzy Mazur o godz. 15.00 pobłogosławi transport choinki. Jednocześnie poinformował, że uroczyste zapalenie lampek na choince i spotkanie delegacji diecezji ełckiej z papieżem Franciszkiem ma się odbyć 7 grudnia.


ks. kz, lk, st / Ełk

Katolicka Agencja Informacyjna

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite