Nasze projekty

„Był pielgrzymem wiary”. Msza żałobna kard. Grocholewskiego w Watykanie

Kard. Leonardo Sandri, wicedziekan Kolegium Kardynałów, przewodniczył w bazylice św. Piotra Mszy żałobnej w intencji kard. Zenona Grocholewskiego. Uczestniczył w niej również papież Franciszek oraz abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

Kard. Grocholewski – podkreślił w homilii kard. Sandri – był pielgrzymem wiary, oddanym w życiu kapłańskim, a jednocześnie wspaniałym uczonym oraz człowiekiem zdolnym do uśmiechu.

Podczas uroczystości żałobnych odczytano również fragment duchowego testamentu Zmarłego, w którym powierza swoją duszę Miłosierdziu Bożemu, Matce Bożej Częstochowskiej oraz wstawiennictwu św. Jana Pawła II, którego był bliskim współpracownikiem. Kard. Grocholewski wyraził w nim głęboką wdzięczność za dar życia, kapłaństwo i wszystkie otrzymane łaski.

Jestem głęboko przekonany że jedyną słuszną drogą życia na ziemi i jedyną prawdziwą wielkością człowieka jest świętość, a jednocześnie świadomy moich słabości, zaniedbań i grzechów, uniżam się przed Boskim Majestatem, ufając Jego nieskończonemu Miłosierdziu. Panie, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem. Proszę wszystkich o modlitwę za mnie. Do zobaczenia w domu Ojca.

Reklama
Reklama

Trumna z ciałem kard. Grocholewskiego zostanie przewieziona do Poznania i złożona w najstarszej polskiej katedrze w krypcie, gdzie pochowani są biskupi poznańscy.

Kard. Zenon Grocholewski zmarł wczoraj w wieku 80 lat. Był bliskim współpracownikiem trzech papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka oraz przez 16 lat prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

KAI, vaticannews.va, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite