Nasze projekty

Abp Jędraszewski przy grobie św. Jana Pawła II: ogromne zaufanie pokładał w Matce Najświętszej

"Jan Paweł II był jak słońce, które ze swoim światłem docierało na wszystkie kontynenty świata" – mówił abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył porannej Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Rzymie przy grobie św. Jana Pawła II.

fot. Episkopat News/Twitter.com

Nawiązując do odczytywanego w liturgii mesjańskiego proroctwa Malachiasza, które zapowiadało, że „wzejdzie słońce sprawiedliwości”, abp Marek Jędraszewski odniósł je do wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Metropolita krakowski zauważył, że był to pontyfikat ciężkiej pracy, by wszędzie, gdzie pielgrzymował Ojciec Święty, otwierać drzwi dla Chrystusa. Był jak słońce, które ze swoim światłem, docierało na wszystkie kontynenty świata. Był ze wschodu, z Polski, co wtedy, w dniu wyboru, dla wielu było ogromnym szokiem – mówił arcybiskup.

ZOBACZ: Uzależnia, ale i inspiruje. Na co uważać wdrażając młodych ludzi w świat TikToka?

Zwrócił uwagę na pierwsze słowa Jana Pawła II po wyborze 16 października 1978 r., w których wybrzmiewało całkowite zaufanie do Matki Bożej. Było to echo jego biskupiego a później papieskiego zawołania: „Totus Tuus”. Z jednej strony ogromne zaufanie pokładane w Matce Najświętszej, a z drugiej strony opieka, jaką cieszył się z Jej strony. Opieka, która przyjęła kształt cudownej interwencji w dniu 13 maja 1981 r. na tym samym Placu św. Piotra. Nie miał prawa przeżyć zamachu, którego stał się wtedy ofiarą. Przeżył, bo – głęboko wierzył – dokonało się to dzięki nadzwyczajnej interwencji Matki Najświętszej w Jej fatimskim znaku – mówił abp Marek Jędraszewski.

Reklama

Nawiązując do fragmentu odczytanej Ewangelii: „o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą” metropolita krakowski zaznaczył, że Jan Paweł II nieustannie prosił o zstąpienie Ducha Świętego, a my Polacy szczególnie pamiętamy Jego wołanie z 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie. „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!”.

PRZECZYTAJ: 17 października dniem postu i modlitwy o pokój w Ziemi Świętej

Reklama

W tym kontekście arcybiskup modlił się o „zstąpienie Ducha Świętego – Ducha miłości i prawdy” na wszystkich uczestników Synodu Biskupów o synodalności, który trwa właśnie w Rzymie oraz „na naszych rodaków, aby podjęli naukę Jana Pawła II odnośnie do naszej Ojczyzny, zwłaszcza w duchu jego pielgrzymki z 1991 r., kiedy mówił, jak kierując się Dekalogiem na nowo uczynić Polskę krajem ludzi prawdziwie wolnych”. Niech zstąpi Duch Święty na nas – zakończył arcybiskup.

Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II koncelebrowali także m.in. kard. Konrad Krajewski – jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś – metropolita łódzki i abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi, bp Dariusz Kałuża MSF z diecezji Bougainville w Papui Nowej Gwinei, bp Aleksander Jazłowiecki, biskup pomocnicy kijowsko-żytomierski oraz około 50 kapłanów.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę