Nasze projekty

Nowy rok w Watykanie. Co oprócz pielgrzymek papieża?

Przynajmniej cztery zagraniczne podróże apostolskie Ojca Świętego, szczyt przewodniczących episkopatów poświęcony kwestii nadużyć seksualnych osób duchownych, nowa konstytucja apostolska o Kurii Rzymskiej, Synod dla Amazonii – to tylko niektóre ważne wydarzenia w Watykanie, jakich możemy spodziewać się w roku 2019.

Fot. Vatican.va/Losservatore Romano

Stolica Apostolska zapowiedziała już cztery zagraniczne podróże papieża, które odbędą się w nadchodzącym roku. W dniach 23-30 stycznia Franciszek uda się do Panamy na 34. Światowe Dni Młodzieży. Od 3 do 5 lutego papież odbędzie pielgrzymkę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na koniec marca zapowiedziano wizytę Ojca Świętego w Maroku, w którym odwiedzi Rabat i Casablancę. Na początku maja (5-7 maja) Franciszek uda się z wizytą apostolską do Bułgarii i Macedonii.

Nie podano natomiast planów papieża na drugą połowę roku. Jednak dziennikarze spodziewają się wizyty Ojca Świętego w Japonii, a może jeszcze w innym z krajów Azji (być może we wrześniu) oraz w Afryce (Madagaskar, Mozambik) – być może w listopadzie. Jak wiadomo papież został zaproszony między innymi przez prezydenta Iraku. W drodze do Japonii może zatrzymać się – jeśli nadejdzie odpowiednie zaproszenie oficjalne – w Korei Północnej czy w Chinach.

W dniach 21-24 lutego w Rzymie zaplanowano spotkanie przewodniczących episkopatów poświęcone kwestii nadużyć seksualnych osób duchownych i przeciwdziałaniu temu zjawisku

Reklama
Reklama

Na październik zaplanowano również Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Amazonii, którego hasło brzmi: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej”. Spotkanie będzie poświęcone przede wszystkim ewangelizacji Amazonii, ale ma być także zwróceniem uwagi świata na mieszkających tam ludzi, zwłaszcza ludy tubylcze i ich problemy.

W przyszłym roku można również oczekiwać nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej oraz dalszych zmian personalnych we wspomagającej papieża w rządzeniu Kościołem Radzie Kardynałów.

Prawdopodobnie w sobotę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla (23 listopada), papież zwoła konsystorz dla mianowania nowych kardynałów.

Reklama
Reklama

Być może Franciszek napisze adhortację apostolską podsumowującą Synod Biskupów poświęcony młodzieży.

KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę