System rezerwacji ma sprawić, że w świątyni przebywać będzie maksymalnie 2,5 tys. osób jednocześnie. Archidiecezja paryska podkreśla, że powodem są nie tylko kwestie bezpieczeństwa i komfortu zwiedzania.
Po otwarciu odbudowanej katedry Notre-Dame, które nastąpi 8 grudnia, świątynię tę można będzie zwiedzać tylko po uprzedniej rezerwacji konkretnej daty i przedziału godzinowego. Ma to pomóc w zarządzaniu napływem turystów, których przed pożarem z 2019 roku było 10 mln rocznie. Szacuje się, że po ponownym oddaniu katedry do użytku ich liczba może nawet przekroczyć 15 mln.
Zwiedzanie katedry Notre-Dame tylko z rezerwacją. Dlaczego?
System rezerwacji ma sprawić, że w świątyni przebywać będzie maksymalnie 2500 osób jednocześnie. Ograniczenie to jest konieczne nie tylko ze względów bezpieczeństwa i komfortu zwiedzania, ale również z powodu nadal trwających prac restauracyjnych, które potrwają przez kilka najbliższych lat.
Archidiecezja paryska potwierdziła, że przez kolejnych pięć lat prowadzone będą prace w absydzie i przy łukach sklepienia świątyni. Z kolei władze Paryża podejmą prace wokół katedry, szczególnie na placu przed nią, które potrwają trzy lata.
Darmowy system rezerwacji pozwoli uniknąć długich kolejek do wejścia do świątyni. Zwiedzający będą mogli zaplanować swą wizytę i podziwiać odnowiony zabytek w spokoju i bez tłoku.
PRZECZYTAJ>>> Dzwon olimpijski trafi do katedry Notre Dame
Przeczytaj również
Kiedy ponowne otwarcie katedry Notre-Dame?
Katedra Notre-Dame została poważnie uszkodzona w pożarze w kwietniu 2019 roku. Od tego czasu trwa jej odbudowa. Na przełomie stycznia i lutego program uroczystości związanych z ponownym otwarciem katedry Notre-Dame przedstawił w liście pasterskim arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Trwać one będą od 7 do 15 grudnia. Każdego dnia przewidziano inną ceremonię.
Oficjalne otwarcie świątyni odbędzie się w sobotę 7 grudnia. Państwo, które jest jej właścicielem, przekaże ją w użytkowanie Kościołowi katolickiemu, zostaną „przebudzone” organy, które zabrzmią po raz pierwszy od 2019 roku, odbędzie się nabożeństwo zakończone poświęceniem katedry oraz odśpiewaniem „Magnificat” i „Te Deum”, na koniec zaś zostaną odprawione Nieszpory.
ZOBACZ TEŻ: Więźba z Notre Dame. Tajemnica jej siły
W niedzielę 8 grudnia odbędzie się poświęcenie ołtarza głównego katedry i zostanie odprawiona przy nim pierwsza Msza św. w odnowionej świątyni. A ponieważ „otwarcie Notre-Dame zasługuje na oktawę”, do 15 grudnia włącznie odprawiane tam będą uroczyste Msze św.
W uroczystościach grudniowych wezmą więc udział przede wszystkim osobistości życia publicznego, donatorzy, ekipy pracujące przy odbudowie, strażacy, którzy ratowali katedrę w czasie pożaru z 15 kwietnia 2019 roku, biskupi i przedstawiciele francuskich diecezji.
Pół roku potrwa „okres ponownego otwarcia”
„Chcę, aby na otwarciu był obecny lud paryski” – zaznaczył abp Ulrich. Dlatego do uroczystości Zesłania Ducha Świętego 8 czerwca 2025 roku potrwa „okres ponownego otwarcia Notre-Dame de Paris”, tak by jak najwięcej osób mogło powiedzieć: „byłem na otwarciu katedry”.
Hierarcha zalecił, by w ramach tych wydłużonych do sześciu miesięcy obchodów paryskie parafie i diecezje paryskiej prowincji kościelnej organizowały pielgrzymki do odnowionej świątyni.
KAI, pa/Stacja7