Nasze projekty

Zmarł Günter Grass

Nie żyje Guenter Grass - urodzony w Gdańsku noblista

Był to jeden z największych współczesnych pisarzy niemieckich. Wiadomość potwierdziło Polskiemu Radiu niemieckie wydawnictwo Kiepenheuer.
 

Pisarz miał 87 lat. Zmarł w szpitalu w Lubece.

Guenter Grass światowy rozgłos pisarz zdobył w 1959 roku powieścią "Blaszany bębenek", która, ocenzurowana, ukazała się w Polsce dopiero w 1984 roku. Jest także autorem tak zwanej "gdańskiej trylogii", do której należą powieści: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz", "Psie lata". Inne popularne książki Grassa to: "Z dziennika ślimaka", "Szczurzyca" oraz "Wróżby kumaka", ironiczna opowieść o polsko-niemieckim pojednaniu. W 2009 roku ukazała się jego ostatnia powieść "Skrzynka".

Reklama

W kwietniu 2012 roku pisarz opublikował wiersz "Co trzeba powiedzieć", który wywołał oburzenie w Niemczech i w Izraelu. W utworze Grass apelował o zaprzestanie sprzedaży Izraelowi niemieckich okrętów podwodnych zdolnych przenosić broń jądrową. Uważa, że wyposażanie Izraela w takie statki jest przestępstwem.

Guenter Grass jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi Nagrody Sonninga, przyznawanej przez Uniwersytet w Kopenhadze za wkład w kulturę europejską. W 1999 roku pisarz otrzymał Nagrodę Fritza Bauera, przyznawaną przez Unię Humanistyczną, najstarszą niemiecką organizację występującą w obronie praw obywatelskich. Ten sam rok przyniósł mu też literackiego Nobla.

Grass został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR(/wcześn./dokumentacja/dabr

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę