Nasze projekty

Zanotował każdą z odprawionych przez siebie Mszy

Jeden z biskupów północnych Włoch przyznał się ostatnio, że od dnia święceń czyli od 1987 r. prowadzi własny szczegółowy "dziennik eucharystyczny", w którym notuje każdą z odprawionych przez siebie Mszy św. Ta odprawiona w minioną niedzielę obchodzoną jako Boże Ciało miała numer 12 349.

Chodzi o bp. Ivo Musera, który jest biskupem diecezji Bolzano-Bressanone w Południowym Tyrolu, zamieszkanym w większości przez ludność niemieckojęzyczną. 

O swojej praktyce biskup Muser opowiedział właśnie przy okazji celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, we Włoszech obchodzonej w niedzielę, nie w czwartek.

Od dnia święceń notuję każdą odprawioną przeze mnie Eucharystię, opisując krótko ludzi, z którymi ją celebrowałem, miejsce, gdzie to się działo, czasem też słowa z homilii. Dzisiejsza celebracja ma numer 12 349. Dzięki temu kojarzę wydarzenia, doświadczenia, wspomnienia, a przede wszystkim wielu ludzi, żyjących i już zmarłych. Te proste codzienne zapisy pomagają mi zrozumieć czym jest Eucharystia. To wydarzenie, które obejmuje wszystkie czasy, miejsca i ludzi koncentrując się na Chrystusie, ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym; na Żywym Chlebie, który zstąpił z nieba

Reklama
Reklama

powiedział bp Ivo Muser do wiernych. 

Przypomniał, że Msza św. nie jest rzeczywistością, która kończy się wraz z wyjściem z kościoła, ale powinna trwać w codzienności. 

Zacytuję tu Matkę Teresę, która mówiła, że „Komunię św. przyjmuje dwa razy dziennie: pierwszy raz rano w kaplicy, a drugi – na ulicach Kalkuty, kiedy spotyka i dotyka Chrystusa w ludziach”.  Msza św. powinna trwać w naszych relacjach rodzinnych i społecznych, w pracy i w czasie wolnym, w tym, co dla nas ważne. Ta rzeczywistość zawsze ma zastosowanie, nawet w czasach koronawirusa

Reklama
Reklama

podkreślił biskup. 

Bp Ivo Muser urodził się w 1962 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1987. Studiował filozofię i teologię w Innsbrucku oraz dogmatykę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W lipcu 2011 papież Benedykt XVI mianował go biskupem Bolzano-Bressanone, a sakrę biskupią otrzymał w październiku tegoż roku.

ad, Stol.it, KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite