Nasze projekty

Włochy: Od 18 maja wracają msze święte z udziałem wiernych

Jak informuje Vatican News od 18 maja we Włoszech będzie można sprawować msze święte z ludem. Oficjalne porozumienie w tej sprawie zostało zawarte między rządem a Kościołem.

Zgodnie z nakazem władz państwowych od 3 kwietnia na terenie całych Włoch zawieszone były msze św. z udziałem ludu. Po ponad 6 tygodniach wierni będą mogli bez przeszkód uczestniczyć w liturgii. Już w lutym w 10 diecezjach na terenie Lombardii (gdzie było na ten czas najwięcej zakażeń koronawirusem) do odwołania zawiesiło sprawowanie Mszy św. i innych nabożeństw.

– Od poniedziałku 18 maja możliwa będzie celebracja Eucharystii w kościołach z udziałem ludu. Podpisany dziś protokół mówi o kilku niezbędnych zasadach bezpieczeństwa sanitarnego, których będziemy musieli przestrzegać – mówi bp Stefano Russo, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch.

Protokół jest owocem kilkutygodniowej współpracy włoskiego rządu z episkopatem. Podpisali go przewodniczący włoskiego episkopatu kard. Gualtiero Bassetti, premier Giuseppe Conte oraz minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese.

Reklama
Reklama

Kard. Basetti zaznaczył że środki bezpieczeństwa przewidziane w protokole przewidują najodpowiedniejsze metody, które zapewnią, że uroczystości z ludem odbywać się będą w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

Zgodnie z porozumieniem księży będą obowiązywać ścisłe zasady sanitarne, m .in. konieczna będzie dezynfekcja ławek i krzeseł w kościele. Księża mają też przygotować dla wiernych specjalne komunikaty na temat organizacji nabożeństw.

os, ad, VaticanNews, L’Agenda News/Stacja7

Reklama
Reklama

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite