Wielkanoc inna niż wszystkie na Ukrainie. „Prosimy Boga o siłę, abyśmy podołali tej próbie”

"Wiele osób pyta: gdzie jest Bóg i czemu do tego dopuścił? To tajemnica, która przekracza nasze rozumienie" - mówi ordynariusz diecezji łuckiej bp Witalij Skomarowski. Duchowny opowiedział o przygotowaniach do Wielkanocy, która na Ukrainie będzie w tym roku zupełnie inna.

fot. victoradrianramia/Cathopic

Zwracając się do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież Franciszek podkreślił, że w tym roku święta wielkanocne będą szczególne, bo przeżywane w kontekście wojny i wraz z uchodźcami z Ukrainy, którzy dołączyli do naszych rodzin.

Będzie to więc także okazja do wyrażenia wdzięczności Polakom, którzy przyjęli do swoich domów uchodźców. Okazane przez was serce wiele dla nas znaczy – powiedział Radiu Watykażskiemu bp Witalij Skomarowski.

Dla nas Wielki Post zaczął się trochę wcześniej, nie w Środę Popielcową, ale wraz z wojną. Wiemy jednak, że czas postu ma swój kres i nadchodzi po nim Wielkanoc, na którą czekamy z nadzieją na pokój. Przeżywamy ten czas w różny sposób, w zależności od sytuacji: w wielu miejscach jest spokojniej, w innych toczą się walki i świętować jest o wiele trudniej. U nas na Wołyniu będziemy świętować tak jak zwykle. Różnica jest taka, że mamy teraz wśród nas wielu ludzi, którzy uciekli przed wojną, których domy zostały zrujnowane i którzy nie mają do czego wracać. Staramy się przy nich być, rozmawiać z nimi i pomagać jak możemy. Wierzymy, że wszystko jest w ręku Boga. Oczywiście wiele osób pyta: gdzie jest Bóg i czemu do tego dopuścił? To tajemnica, która przekracza nasze rozumienie, ale mamy wiarę i nadzieję, że w tym czasie okrutnych cierpień naszego narodu, Bóg jest blisko nas, bo On jest zawsze z tymi, którzy cierpią. Prosimy Go w Wielkim Tygodniu o siłę, abyśmy podołali tej próbie. To głębokie doświadczenie egzystencjalne i nie ma prostych odpowiedzi, ale wiara nas do nich przybliża i daje nam siłę pozwalająca na przetrwanie tych mrocznych czasów – powiedział bp Skomarowski.

Reklama
Reklama

kh, Vatican News/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę