Nasze projekty

W Portugalii zalegalizowano eutanazję. Wystarczyło 40 minut debaty w parlamencie

Po zaledwie 40-minutowej debacie portugalski parlament zatwierdził projekt ustawy o depenalizacji tzw. medycznego wspomagania śmierci, która legalizuje eutanazję.

fot. Alberto Biscalchin / Flickr / CC BY-SA

Pośpiech przed rozwiązaniem parlamentu

Głosowanie poprzedziły oskarżenia ze strony polityków portugalskich partii centroprawicowych: socjaldemokratów (PSD) i ludowców (CDS-PP). Ich zdaniem siły lewicowo-liberalne próbują na siłę przeforsować legalizację eutanazji przed spodziewanym do końca listopada rozwiązaniem parlamentu.

Izba przestanie pracować, ponieważ w październiku br. rząd Antonio Costy nie uzyskał większości poparcia dla poselskiej ustawy budżetowej. Z tej racji prezydent Marcelo Rebelo de Sousa rozpisał na styczeń przedterminowe wyborów, a obecna Izba przestanie funkcjonować.

Ustawę o legalizacji eutanazji poparli rządzący krajem socjaliści (PS) oraz mniejsze ugrupowania lewicowo-liberalne.

Reklama

Wystarczyło 40 minut debaty

Portugalska Federacja Na Rzecz Życia (FPV) od kilku dni przestrzegała przed pośpiesznie wprowadzaną ustawą dopuszczającą eutanazję.

Wskazano, że zwolennicy tzw. medycznie wspomaganej śmierci „na siłę i w pośpiechu” próbują zalegalizować eutanazję. Działacze tego stowarzyszenia przypomnieli, że dokument został przyjęty po zbyt krótkiej, trwającej zaledwie 40 minut debacie.

Legalizacja eutanazji mimo konstytucyjnej nienaruszalności życia

Jest to druga przyjęta w tym roku przez portugalski parlament ustawa legalizująca eutanazję. Pierwsza, uchwalona 29 stycznia 2021 r., została skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego. Uznał ją on wtedy za niezgodną z ustawą zasadniczą kraju.

Reklama

Trybunał wskazał, że przepisy legalizujące eutanazję kolidują m.in. z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia.

os, KAI / Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę