Nasze projekty

Abp Paglia: „nie” dla eutanazji jest jasne i nieodwołalne, inwestujmy w opiekę paliatywną

"Nie można dewaluować czasu umierania, ale pogłębiać jego znaczenie dla każdej osoby i całej społeczności" - powiedział abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

fot. James Yarema / Unsplash

Na Międzynarodowym Kongresie Rycerzy Maltańskich w Rzymie abp Paglia podkreślił dialogu między lekarzami i pacjentami dla pełnego poszanowania życia. «Nie» dla eutanazji jest jasne i nieodwołalne, trzeba odkrywać prawdziwie ludzki wymiar umierania – powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

Abp Paglia podkreślił, że w końcowej fazie życia należy towarzyszyć choremu, opiekować się nim, co jest podejściem odmiennym od eutanazji, którą niektórzy chcą widzieć jako „praktyczną”, a przecież jest ona nieludzka.

Jak przypomniał, magisterium Kościoła „wyraźnie wyklucza zasadność wyborów kończących życie (eutanazja i asystowane samobójstwo), ale z równą jasnością zakłada się różnicę między zabijaniem a przyzwoleniem na śmierć”.

Reklama

„Dowartościowanie fazy terminalnej w opiece paliatywnej, oznacza wprowadzenie czasu umierania w obszar relacji”

Abp Paglia podkreślił, że potrzebny jest dialog między lekarzami, którzy „posiadają kompetencje w stwierdzaniu klinicznej trafności leczenia” oraz chorymi.

Chory ma decydujące słowo w sprawach dotyczących jego własnego zdrowia i interwencji medycznych, niezbędne jest dostarczanie kompletnych informacji, otwarta komunikacja i dialog oparty na współpracy między zespołem medycznym, pacjentami i towarzyszącymi im bliskimi – dodał.

Jeden ze sposobów pomocy chorym, jak dodał, dotyczy opieki paliatywnej. Dowartościowanie fazy terminalnej w opiece paliatywnej, oznacza wprowadzenie czasu umierania w obszar relacji, aby pomóc przeżyć go danej osobie – podkreślił.

Reklama

Duchowny zaznaczył, że „Papieska Akademia Życia poświęca temu zagadnieniu dużo energii, zarówno formując lekarzy na uniwersytetach, jak i przez praktykę kliniczną”.

„Nie można dewaluować czasu umierania”

Abp Paglia podkreślił, że „konieczne jest zapewnienie nowej przestrzeni relacjom i wsłuchiwaniu się w emocje, które wyrażają prawdziwie ludzki wymiar umierania”.

To główne zadanie, do którego wezwana jest kultura opieki paliatywnej. Jeśli nie będzie w stanie tego uczynić, istnieje ryzyko, że projekt ten zostanie sprowadzony do kolejnej formy medykalizacji umierania – zauważył.

Reklama

Do osób wierzących i ludzi dobrej woli należy „publiczne opowiedzenie się przeciw różnego rodzaju naciskom, które dążą do zredukowania pacjenta umierającego do niewydolnych funkcji biologicznych”.

Nie można dewaluować czasu umierania, ale pogłębiać jego znaczenie dla każdej osoby i całej społeczności – zakończył abp Paglia.

kh/Vatican News/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę