W Hiszpanii nasila się proces sekularyzacji. Biskupi apelują o pilne działania ewangelizacyjne

Biskupi Hiszpanii wezwali ludzi Kościoła w kraju do podjęcia pilnych działań ewangelizacyjnych w obliczu nasilających się negatywnych zjawisk, m.in. rugowania myśli chrześcijańskiej z kultury, osłabiania instytucji rodziny oraz promowania przesadnego utylitaryzmu i indywidualizmu w społeczeństwie.

Fot. Rotiv Artic / Unsplash

Wniosek o nasilającym się procesie sekularyzacyjnym w Hiszpanii został zawarty przez biskupów tego państwa we wskazówkach duszpasterskich na najbliższe lata, zatytułowanych „Wierni misyjnej posłudze”. Biskupi podkreślili, że konieczne jest pilne podjęcie działań ewangelizacyjnych w różnych obszarach życia społecznego, szczególnie w kulturze i mediach, a także zwiększenie aktywności katolików świeckich.

Biskupi przestrzegli w swoim piśmie przed ludźmi krzewiącymi idee wrogie Kościołowi, wskazując, że działają oni na rzecz pozbawiania hiszpańskiej kultury i społeczeństwa wiary chrześcijańskiej oraz przesłania Ewangelii. Odnotowali, że obecnie hiszpańskie społeczeństwo poddane jest szybkim zmianom technologiczno-gospodarczym, a także usuwaniu chrześcijańskiego światopoglądu z przestrzeni publicznej. Jedną z form tego zjawiska jest, jak twierdzą hiszpańscy biskupi, osłabienie instytucji rodziny i nasilający się indywidualizm w życiu społecznym.

Biskupi wzywając do podejmowania działań w zakresie ponownej ewangelizacji Hiszpanii zauważyli, że również rodzimy Kościół coraz bardziej popada w pasywność swoich wiernych oraz podlega zjawisku „wewnętrznej sekularyzacji”.

Reklama
Reklama

„Nasza kultura nie jest już inspirowana wiarą chrześcijańską. Dla wielu osób prawdy chrześcijańskie są niezrozumiałe, a zasady moralne płynące z Ewangelii stały się nieakceptowalne. Tej trudności doświadczamy nawet w środowiskach kościelnych, parafiach i szkołach katolickich” – napisali hiszpańscy biskupi.

mz (KAI/CEE/REL),Madryt/KAI, zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę