Nasze projekty

Syria: przerwa w walkach w Aleppo

Rosjanie ograniczą operacje zbrojne w mieście Aleppo w Syrii. Ministerstwo obrony w Moskwie poinformowało, że od dzisiaj każdego dnia na 3 godziny zawieszane będą walki, by móc dostarczyć pomoc potrzebującym cywilom. ONZ twierdzi, że to za mało, by pomóc wszystkim poszkodowanym.

W ostatnich kilkunastu dniach walki w syryjskim Aleppo nasiliły się. Wojska wierne prezydentowi Asadowi chcą odzyskać kontrolę nad dzielnicami przejętymi przez rebeliantów. Z kolei rebelianci, wspierani przez dżihadystów, próbują przełamać ofensywę rządowej armii.

Po alarmujących doniesieniach ONZ o tysiącach cywilów, którzy znaleźli się w potrzasku, Rosjanie, którzy wspierają siły prezydenta Asada ogłosili ograniczenie operacji zbrojnych. „Aby zagwarantować bezpieczeństwo konwojów humanitarnych wjeżdżających do Aleppo, utworzymy specjalne okno od 10 do 13 każdego dnia, kiedy to naloty z powietrza i ostrzały będą wstrzymane” – zapowiedział rosyjski generał Siergiej Rudskoj.

ONZ twierdzi jednak, że trzygodzinna przerwa to zdecydowanie za mało. „Aby pomóc potrzebującym potrzeba szerokiej drogi oraz 48 godzin po to, by odpowiednia liczba ciężarówek z pomocą mogła wjechać do miasta” – podkreśla szef agendy pomocowej ONZ Stephen O’Brien.

Reklama

Walki w Aleppo sprawiły, że część mieszkańców nie ma dostępu do prądu, wody i żywności. Szacuje się, że w oblężonych dzielnicach jest teraz 250 tysięcy cywilów.

Znajdujące się na północy Syrii miasto Aleppo to jeden z najważniejszych punktów oporu przeciwko prezydentowi Baszarowi al-Asadowi. Część dzielnic opanowanych jest przez wojska rządowe, a część przez zbrojną opozycję.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/RTR/BBC/nyg

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite