Nasze projekty

Św. Jan Paweł II to dar Boga dla świata

Ks. Sergio Henriques, kapelan sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, uznał św. Jana Pawła II za „dar Boga dla świata”. W wygłoszonej homilii w niedzielę 22 października, w liturgicznym dniu wspomnienia papieża , wyliczył jego zasługi dla pokoju na świecie oraz m.in. rodzin i dzieł misyjnych. Zaznaczył też, że w oparciu o pontyfikat Jana Pawła II widać, że „możliwe jest pogodzenie udziału w polityce z życiem zgodnym z Ewangelią”.

W sobotę i niedzielę w fatimskim sanktuarium wystawiona był na widok publiczny w miejscach modlitwy relikwia św. Jana Pawła II. Częściej niż zwykle pielgrzymi modlili się też przy znajdującym się tam pomniku polskiego świętego.

Portugalscy komentatorzy podkreślają, że św. Jan Paweł II na zawsze pozostanie znany światu jako „Papież Fatimy”. Wskazują na jego aktywność w promowaniu instytucji rodziny oraz misji ewangelizacyjnych.

W dwanaście lat po swojej śmierci św. Jan Paweł II jest nadal bardzo popularną postacią w Portugalii. W tym iberyjskim kraju systematycznie przybywa inicjatyw upamiętniających papieża Polaka. Poza licznymi nazwami ulic i parków Jan Paweł II ma coraz więcej swoich pomników. Jeden z nich został przed kilkoma miesiącami zainaugurowany w podlizbońskiej miejscowości Porto Salvo.

Reklama
Reklama

Jan Paweł II po raz pierwszy przybył do Portugalii w 1982 r., odwiedzając m.in. Lizbonę i Fatimę, gdzie podziękował Matce Bożej za wstawiennictwo w zamachu w Rzymie z 13 maja 1981 r, z którego został cudownie uratowany. Papież jeszcze dwukrotnie wracał do Fatimy: w 1991 i 2000 r. Podczas swojego ostatniego pobytu ogłosił błogosławionymi Hiacyntę oraz Franciszka Marto, małych uczestników objawień maryjnych z 1917 r.


mz (KAI/RR/AE) / Fatima

Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite