Nasze projekty

Sensacja w Sapporo! Polak mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km

To chyba najbardziej niespodziewany mistrz olimpijski wśród Polaków! Dawid Tomala zdobył złoty medal w chodzie na 50 kilometrów.

Fot: Twitter.com/@EuroAthletics

Reprezentant Polski prowadził od samego początku rywalizacji w Sapporo, a po około 2 godzinach zaczął uciekać rywalom systematycznie zwiększając nad nimi przewagę. Drugą część dystansu pokonał już samotnie i jako pierwszy przekroczył linię mety.

Drugie miejsce zajął Niemiec Jonathan Hilbert, a trzeci był Kanadyjczyk Evan Dunfee. Chód na 50 kilometrów po raz ostatni pojawił się w programie igrzysk olimpijskich.

Do tej pory  największym osiągnięciem Tomali był złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy w 2011 roku w Ostrawie. Polak brał już udział w igrzyskach w Londynie w 2012 roku – wtedy zajął 19. miejsce. Nie startował w igrzyskach w Rio de Janeiro.

Złoty krążek Tomali to jedenasty medal polskiej reprezentacji w Tokio. Tym samym biało-czerwoni wyrównali wynik medalowy z 3 ostatnich igrzysk. Rywalizacja w stolicy Japonii zakończy się w niedzielę.