Nasze projekty

Próba legalizacji eutanazji. Katoliccy lekarze przeciwni

Środowisko lekarzy katolickich z Portugalii sprzeciwia się wprowadzonemu na początku lutego pod obrady parlamentu projektowi ustawy o tzw. śmierci wspomaganej, zgłoszonemu przez Blok Lewicy.

Zdaniem Pedro Afonso – przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia Portugalskich Lekarzy (AMCP) – legalizacja eutanazji doprowadzi do poważnego zaburzenia relacji między środowiskiem medycznym a pacjentami.

„Nie istnieje żaden argument etyczny, który przemawiałby za tym, aby stworzyć nowe prawo uderzające w zaufanie chorych do lekarzy” – stwierdził szef AMCP. Podkreślił, że zaplanowane w projekcie włączanie lekarzy do komisji orzekających o ewentualnym dopuszczaniu pacjentów do eutanazji jest sprzeczne z zasadami wyznawanymi przez środowisko medyczne. „Lekarz nie może zmieniać swojej postawy. Nie może być tak, że z jednej strony podejmuje on działania służące poprawie stanu zdrowia pacjenta, a z drugiej ulega prośbom osób, które zachęcają go do pomocy w samobójstwie” – powiedział P. Afonso.

Opinia lekarzy katolickich jest zgodna ze stanowiskiem portugalskich biskupów, którzy w 2016 ogłosili list w sprawie prób legalizacji eutanazji. Napisali w nim m.in., że prawo do śmierci nie istnieje, a jego żądanie uznali za absurdalne.

Reklama

KAI

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite