Prezydent Ukrainy: marzenie o pokoju musi się spełnić

"Marzenie o pokoju musi się spełnić. Nasze i wasze marzenie. Tak jak było 77 lat temu. Teraz w Ukrainie rozstrzyga się, jak ludzie będą żyć na naszym kontynencie" - powiedział w środę prezydent Wołodymyr Zełenski.

fot. President Of Ukraine/domena publiczna/flickr.com

Po II wojnie światowej cały świat miał nadzieję, że była to ostatnia wojna. Ale teraz wojna dotarła na Ukrainę i nie zatrzyma się na naszej ziemi – podkreślił w środę prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu skierowanym do narodu duńskiego w rocznicę wyzwolenia Danii z rąk nazistów.

Pamiętam, jak przemawiałem do was w 34. dniu inwazji Rosji na Ukrainę. Powiedziałem wtedy, że Rosja użyła przeciwko naszemu krajowi 1370 pocisków. Dziś – już 1993 pociski. Wyobraźcie sobie, ile żyć zabrali. Większość z tych pocisków trafiała w cele niemilitarne – powiedział prezydent Ukrainy.

Następnie 29 marca powiedziałem wam, że rosyjscy okupanci zniszczyli w naszym kraju 773 placówki oświatowe. A dziś – dwa razy więcej – 1584. Są to przedszkola, szkoły, uniwersytety. Z tym właśnie walczy armia rosyjska na Ukrainie – dodał.

Reklama
Reklama

„Marzenie o pokoju musi się spełnić”

Wierzę, że tak jak teraz zwracam się do waszych ludzi, kiedy obchodzicie rocznicę wyzwolenia waszego kraju, wasi przedstawiciele zwrócą się do narodu ukraińskiego, gdy my będziemy obchodzić rocznicę naszego pokoju – mówił dalej.

Prezydent Zełenski podkreślił, że jego zdaniem państwo rosyjskie nie chce na razie zakończyć wojny. Nadal marzą o zdobyciu Ukrainy i innych krajów europejskich. Wciąż marzą, by wolność w Europie zniknęła. Ale ich marzenia nie mogą się spełnić. Marzenie o pokoju musi się spełnić. Nasze i wasze marzenie. Tak jak było 77 lat temu. Teraz w Ukrainie rozstrzyga się, jak ludzie będą żyć na naszym kontynencie – powiedział.

pa, pap, interia.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę