Nasze projekty

Ponad 6 tys. dzieci z całego świata narysowało katedrę Notre-Dame

Po pożarze Notre-Dame abp Michel Aupetit zaapelował do dzieci, aby narysowały paryską katedrę "taką jaką ją znają lub sobie wyobrażają". Rysunki przysłało ponad 6 tysięcy dzieci z całego świata.

„W przyszłości będziecie tymi dorosłymi, którzy przyjdą do odremontowanej katedry Notre Dame, a jej drzwi otworzą się dla was na oścież” – napisał w ubiegłym roku abp Aupetit do dzieci w wieku 4-16 lat. Ich dzieła nadesłane z Paryża i z całej Francji, ale także z Niemiec, Anglii, Polski i USA ukazują wielkie emocje, jakie również na najmłodszych wywołała wiadomość o pożarze znanej na całym świecie świątyni.

Od 16 czerwca około 50 rysunków zostanie umieszczonych na drewnianym ogrodzeniu odbudowywanej katedry, poinformował 8 czerwca portal internetowy cath.ch. Druga część rysunków zostanie zaprezentowana w dniach od 16 czerwca do 4 lipca na wystawie w Kolegium Bernardynów.

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, podjęto kontynuację prac związanych z odbudową Notre-Dame. Media francuskie poinformowały 8 czerwca, że rozpoczęto prace nad zabezpieczeniem sklepienia. W najbliższych miesiącach zostanie zdemontowane m.in. ważące 200 ton żelazne rusztowanie, które częściowo stopiło się w czasie pożaru. Konstrukcja została ustawiona jeszcze przed pożarem, do jakiego doszło w połowie maja 2019 r. i była przeznaczona dla prac rekonstrukcyjnych iglicy Notre Dame. W czasie pożaru zarówno iglica, jak i inne części dachu runęły na ziemię.

Reklama

kh/KAI

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę