Nasze projekty

Pokojowy Nobel dla prezydenta Kolumbii

Norweski Komitet Pokojowej Nagrody Nobla przyznał ją w tym roku prezydentowi Kolumbii Juanowi Manuelowi Santosowi za jego starania na rzecz zawarcia układu pokojowego z lewicową partyzantką FARC. O decyzji tej poinformowała 7 października w Oslo przewodnicząca Komitetu Kaci Kullman Five. Wyjaśniła, że tegorocznego laureata nagrodzono za „jego wysiłki podejmowane na rzecz położenia kresu ponad 50-letniej wojnie domowej w jego kraju, która pociągnęła za sobą śmierć co najmniej 220 tys. Kolumbijczyków i przymusowe przemieszczenie się ok. 6 mln osób”.

fot. Wilson Dias/ABr

„Jest to hołd złożony narodowi kolumbijskiemu, który – mimo wszystkich doznanych nadużyć – nie stracił nadziei na osiągnięcie sprawiedliwego pokoju i wszystkim stronom, które przyczyniły się do tego procesu pokojowego” – oświadczyła przewodnicząca Komitetu Noblowskiego. Podkreśliła, że doceniono te wysiłki, mimo odrzucenia wypracowanego układu pokojowego w wyniku referendum przez społeczeństwo oraz wybór dokonany przez Kolumbię i dodała, że nagroda ma zachęcić do tego, aby proces ten trwał.

Po ponad 4-letnich trudnych rozmowach prez. J. Santos doprowadził do zawarcia w sierpniu br. porozumienia pokojowego z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii FARC, które jednak mieszkańcy kraju niewielką większością głosów odrzucili w referendum 2 października.

W tym roku do Oslo wpłynęło rekordowo dużo zgłoszeń: 376, w tym 228 osób i 148 organizacji, a chociaż wykaz nominacji od 50 lat utrzymywany jest w tajemnicy, znane są przynajmniej niektóre nazwiska. Znaleźli się wśród nich papież Franciszek, kanclerz Niemiec Angela Merkel, mieszkańcy greckich wysp za pomoc udzielaną uchodźcom, syryjskie „białe hełmy” pomagające ludności cywilnej w Aleppo, ale także np. kandydat na prezydenta USA Donald Trump, zawodniczki Federacji Kolarskiej Afganistanu czy współtwórcy układu w sprawie energii jądrowej z Iranem.

Reklama

Od ustanowienia w 1901 Nagrody Pokojowej, uważanej powszechnie za najbardziej prestiżowe wyróżnienie na świecie w tej dziedzinie, otrzymało ją dotychczas 129 osób i instytucji – w tym gronie jest 26 organizacji, dwukrotnie było troje laureatów, raz było 16 kobiet-zdobywczyń a 19 razy nagrody w danym roku nie przyznano (po raz ostatni było tak w 1972). Laureat z 1973 – Le Duc Tho z Wietnamu, który z ramienia swego rządu prowadził rozmowy z delegacją amerykańską w sprawie zakończenia wojny w Wietnamie, odmówił przyjęcia nagrody, przyznanej mu wraz z negocjatorem amerykańskim Henrym Kissingerem. Najmłodszą zdobywczynią Pokojowego Nobla była w 2014 roku 19-letnia wówczas Pakistanka Malala Jusafzai (otrzymała ją razem z Kailaszem Satiarthim z Indii). W 1979 Nagrodę przyznano kanonizowanej niedawno Matce Teresie z Kalkuty a w 1983 – Lechowi Wałęsie, który jednak nie mógł udać się osobiście do Oslo i odebrała ją za niego jego żona Danuta.

Wartość Pokojowej Nagrody Nobla wynosi obecnie 8 mln koron szwedzkich, czyli 830 tys. euro, a zdobywca jej otrzymuje jeszcze medal i pamiątkowy dyplom. Nagroda wręczana jest w Oslo 10 grudnia każdego roku, w kolejną rocznicę śmierci jej fundatora, szwedzkiego przedsiębiorcy Alfreda Nobla. Jest to jedyna z pięciu Nagród (chemia, fizyka, fizjologia/medycyna i literatura) ustanowionych przez niego, którą odbiera się w stolicy Norwegii, podczas gdy pozostałe wręczane są w Sztokholmie. Od 1968 Bank Szwecji przyznaje nagrody w dziedzinie ekonomii, również noszące imię wynalazcy dynamitu, ale nie ustanowione przez niego.


kg, ts (KAI/abc.es) / Oslo

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę