Nasze projekty

Piękna iluminacja w Asyżu. Franciszkanie oświetlili budynki freskami Giotta

Asyż - miasto świętego Franciszka - oświetlone zostało pięknymi freskami Giotta, które znajdują się w tamtejszej bazylice. Iluminacje będą widoczne aż do 10 stycznia.

fot. ilnataledifrancesco.it

Freski Giotta na budynkach Asyżu

Na fasadzie Bazyliki św. Franciszka z Asyżu widać „Boże Narodzenie” a na katedrze San Rufino – scenę Zwiastowania. Dodatkowo postacie z obu tych fresków można zobaczyć z bliska – przed tymi świątyniami postawiono bowiem naturalnej wielkości figurki bohaterów obu scen.

Dodatkowo na fasadzie bazyliki św. Klary wyświetlono „Nawiedzenie Giotta”, a na budynku opactwa św. Piotra w Asyżu „Adorację Trzech Króli”.

Wszystkie te freski oryginalnie można oglądać wewnątrz bazyliki św. Franciszka. Są one jednak namalowane wysoko na ścianach oraz na suficie. Iluminacje na budynkach są większe i dają szansę na dojrzenie szczegółów tych niezwykłych fresków.

Reklama

Pokaz iluminacji także wirtualnie

Giotto (1267-1337) to średniowieczny artysta, któremu przypisuje się malowanie fresków z życia św. Franciszka oraz scen biblijnych w bazylice św. Franciszka z Asyżu.

Po raz pierwszy iluminacja jego fresków pojawiła się w Asyżu rok temu. Z powodu pandemii jednak pielgrzymi w dużej mierze nie mogli zobaczyć jej na żywo, a głównie wirtualnie. Dziś freski można oglądać osobiście – i to na kilku budynkach.

Reklama

W tym roku także można zobaczyć wszystkie iluminacje online. Bracia franciszkanie z stworzyli stronę internetową, która wirtualne obejrzenie pokazu bożonarodzeniowego z filmami i refleksjami duchowymi.

os, CNA / Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę