Nasze projekty

Papieska Akademia Życia wzywa do unikania opóźnień w dostawach szczepionek

Papieska Akademia Życia kolejny raz wzywa do przezwyciężenia „szczepionkowego nacjonalizmu” w związku z problemami w dostawach szczepionek na koronawirusa. "Rzeczą nie do pomyślenia jest to, iż kraje ubogie otrzymają szczepionkę z opóźnieniem, ponieważ jej dawki zostaną wykupione przez kraje bogate" - mówi prezes Akademii.

Nie można nikogo zostawić w tyle

Abp Vincenzo Paglia, który kieruje Papieską Akademią Życia, wskazał na wymóg sumienia, jakim jest niepozostawianie nikogo w szczepionkowym tyle. Jego zdaniem, aby stawić czoło poważnym problemom, jakie pojawiają się w systemie produkcji i dystrybucji szczepionek należy wypracować odpowiedni system współpracy, który przyczyni się również do wzmocnienia przejrzystości szczepień. Narasta konkurencja i nasilają się wzajemne antagonizmy, co grozi pogłębieniem istniejących niesprawiedliwości – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paglia.

Nasz głos to krzyk alarmowy, ponieważ trwa prawdziwy wyścig o zdobycie jak największej liczby szczepionek. Niektórzy nazywają to wręcz szczepionkowym apartheidem. Jest całkiem jasne, że kraje bogate zapewniły sobie dawki, niektóre nawet ilość przekraczającą ich bieżące potrzeby, podczas gdy w krajach biedniejszych wszystko jest straszliwie spóźnione – zauważył abp Paglia.

„Bądźmy uważni”

Wyjaśnił, że konieczne jest jak jak najszybsze przeprowadzanie szczepień i rozprowadzania szczepionki, również ze względu na pojawianie się nowych mutacji wirusa w różnych częściach świata. Patrząc na gromadzenie dawek i konieczność szczepień widzimy niestety szaloną przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi, a nawet między krajami w obrębie tego samego bogatego świata. Stąd nasze wołanie: «Bądźmy uważni, ponieważ pilne rozprowadzenie szczepionki wymaga skoku jakościowego zarówno w jej produkcji, jak dystrybucji» – stwierdził w wypowiedzi dla papieskiej rozgłośni abp Paglia.

Reklama
Reklama

Jak zauważył, rzeczą nie do pomyślenia jest to, iż kraje ubogie otrzymają szczepionkę z opóźnieniem, ponieważ jej dawki zostaną wykupione przez kraje bogate. Zachęca też jednocześnie, by wypracować przejrzysty system kontroli firm produkujących szczepionki, ponieważ pragnienie zysku wciąż zdaje się brać górę nad międzyludzką solidarnością, tak konieczną w sytuacji światowego kryzysu koronawirusa. Mamy okazję zbudować bardziej solidarną i lepszą przyszłość. Stąd współpraca i solidarność, które były widoczne w czasie badań nad szczepionką muszą też powtórzyć się w procesie jej produkcji i dystrybucji – podkreśla abp Vincenzo Paglia.

os, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę